AQSh aviatashuvchisi Yaqin Sharqda: Mashg‘ulotmi yoki bosim?
Ma’lumotlarga ko‘ra, aviatashuvchi kemalar va ularni kuzatib kelayotgan boshqa harbiy kemalar Eron atrofidagi ehtimoliy ssenariylar doirasida o‘quv mashg‘ulotlarida ishtirok etishi kutilmoqda. Shuningdek, hududda havo hujumidan mudofaa imkoniyatlarini kuchaytirish maqsadida qo‘shimcha tizimlar, jumladan, THAAD kabi zamonaviy komplekslar ham yaqin kunlarda yetkazib kelinishi mumkinligi haqida ma’lumotlar bor.
AQSh rasmiylari bu borada havo mudofaasi salohiyatini oshirish masalasini muhokama qilayotganini ham ta’kidlashgan. "Abraxam Linkoln" atom aviatashuvchisi 1989-yilda xizmatga kirgan va "Nimis" toifasiga mansub.
Uning uzunligi 332,8 metrni tashkil etadi. Kema ikki yadroviy reaktor yordamida harakatlanadi va uning quvvati 260 000 ot kuchiga teng.
Maksimal tezligi esa 30 uzeldan yuqori. Ushbu aviatashuvchida 5 000 dan ortiq ekipaj a’zosi xizmat qiladi va u 90 tagacha samolyot hamda vertolyotni tashish imkoniyatiga ega.
Biroq, ijtimoiy tarmoqlarda kemaning "suv sig‘imi 880 ming tonna" degan ma’lumotlar uchraydi. Aslida esa ochiq manbalarda uning dislokatsiyasi 104 ming long ton yoki taxminan 100 ming tonna atrofida ekanligi qayd etilgan.
Bu kabi raqamlar ba’zan "shov-shuv" uchun ortiqcha oshirilgan bo‘lishi mumkin. Umuman olganda, Yaqin Sharqqa yana bir yirik harbiy resursning kirib kelishi mintaqadagi vaziyatni yanada murakkablashtirishi mumkin.
Bu kuch namoyishi muzokaralar uchun bosimmi yoki yangi voqealar uchun boshlang‘ich signalmi, buni yaqin kunlar ko‘rsatadi.

Американский авианосец на Ближнем Востоке: Учения или давление?
Появились сообщения о прибытии авианосной группы ВМС США "Абрахам Линкольн" в регион Ближнего Востока. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным, авианосцы и сопровождающие их военные корабли ожидается, что примут участие в учебных маневрах в рамках возможных сценариев вокруг Ирана. Также имеются сведения, что в ближайшие дни в регион могут быть доставлены дополнительные системы, включая современные комплексы, такие как THAAD, с целью усиления возможностей противовоздушной обороны.
Официальные лица США также подчеркнули, что обсуждается вопрос повышения потенциала воздушной обороны. Атомный авианосец "Абрахам Линкольн" был введён в эксплуатацию в 1989 году и относится к классу "Нимиц".
Его длина составляет 332,8 метра. Корабль движется с помощью двух ядерных реакторов, мощность которых равна 260 000 лошадиных сил.
Максимальная скорость превышает 30 узлов. На авианосце служит более 5 000 членов экипажа, и он способен перевозить до 90 самолётов и вертолётов.
Однако в социальных сетях встречаются данные о "водоизмещении корабля в 880 тысяч тонн". На самом деле, по открытым источникам, его водоизмещение составляет около 104 тысяч длинных тонн, или примерно 100 тысяч тонн.
Подобные цифры иногда могут быть преувеличены для создания "шума". В целом, прибытие ещё одного крупного военного ресурса на Ближний Восток может усложнить ситуацию в регионе.
Является ли это демонстрацией силы давлением для переговоров или начальным сигналом к новым событиям, покажут ближайшие дни.