AQShda saqlanayotgan o‘zbekistonliklarga elchixona yordam bermoqda
O‘zbekistonning AQShdagi elchixonasi diplomatlari Virjiniya shtatidagi vaqtincha saqlash markazlarida bo‘lib, u yerda saqlanayotgan o‘zbekistonliklar bilan uchrashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu shaxslar AQSh hududida noqonuniy qolib ketgani sababli deportatsiya qarorini kutmoqda va qaytish jarayonini tezlashtirish bo‘yicha yordam so‘ragan. "Dunyo" axborotiga ko‘ra, elchixona vakillari fuqarolarning saqlanish sharoitlari, sog‘lig‘i va yashash holatini o‘rganib, ularga konsullik va huquqiy masalalar yuzasidan tushuntirish bergan.
Diplomatik missiya zarur hujjatlarni rasmiylashtirishda ko‘mak berib, ularni imkon qadar tezroq O‘zbekistonga qaytarish uchun yordam ko‘rsatishini bildirgan. AQSh immigratsiya siyosatidagi so‘nggi o‘zgarishlar munosabati bilan elchixona mamlakatda yashayotgan o‘zbekistonliklarni migratsiya qonunlariga qat’iy rioya qilishga va noqonuniy faoliyatdan tiyilishga chaqirdi.
Zarurat tug‘ilganda, fuqarolar O‘zbekiston elchixonasining Vashingtondagi konsullik bo‘limiga +1 (202) 887-5300 telefon raqami yoki consul.washington@mfa.uz elektron manzili orqali murojaat qilishlari mumkin. Avvalroq, migratsiya qoidalarini buzganligi sababli AQShdan deportatsiya qilingan 40 dan ortiq O‘zbekiston fuqarosi Toshkentga yetib kelgani haqida xabar berilgan edi.

Посольство оказывает помощь узбекистанцам, находящимся в США
Дипломаты посольства Узбекистана в США посетили временные центры содержания в штате Вирджиния, где встретились с узбекистанцами, находящимися там. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти лица ожидают решения о депортации из-за незаконного пребывания на территории США и обратились за помощью в ускорении процесса возвращения. По информации "Dunyo", представители посольства изучили условия содержания граждан, их здоровье и состояние проживания, а также предоставили им разъяснения по консульским и правовым вопросам.
Дипломатическая миссия заявила о готовности помочь в оформлении необходимых документов и содействовать их скорейшему возвращению в Узбекистан. В связи с последними изменениями в иммиграционной политике США посольство призвало узбекистанцев, проживающих в стране, строго соблюдать миграционные законы и воздерживаться от незаконной деятельности.
В случае необходимости граждане могут обращаться в консульский отдел посольства Узбекистана в Вашингтоне по телефону +1 (202) 887-5300 или электронной почте consul.washington@mfa.uz. Ранее сообщалось, что более 40 граждан Узбекистана, депортированных из США за нарушение миграционных правил, прибыли в Ташкент.