Hindiston 2026 yilda BRIKSga raislik qiladi
Jayshankar bilan uchrashdi. Uchrashuvda Fransiyaning G7ga raislik qilayotgani va Hindistonning 2026 yilda BRIKSga raislik qilishi muhokama qilindi.
Ular o‘zaro hamkorlikni kuchaytirish uchun katta imkoniyatlar mavjudligini ta’kidladilar. Fransiya prezidenti Emmanuel Makron Hindiston bilan ko‘priklar qurish istagini bildirdi va BRIKS mamlakatlari "Katta Yettilik"ka qarshi emasligini ta’kidladi.
BRIKSning o‘sib borayotgan ahamiyati ko‘p qutbli dunyo shakllanishidagi muhim omil sifatida e’tirof etilmoqda. G7 global moliya va texnologiyalar sohasida yetakchi bo‘lsa, BRIKS xomashyo va ishlab chiqarish bozorlarida katta salohiyatga ega.
Hindiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi savdo va strategik hamkorlik yanada mustahkamlanib bormoqda. Yevropa Ittifoqi rahbariyatining 2026 yilda Hindiston Respublikasining Mustaqillik kuniga bosh mehmon sifatida tashrif buyurishi bu aloqalarni yanada rivojlantiradi.
Hindiston BRIKS va QUAD kabi tashkilotlarda faol ishtirok etib, turli mintaqaviy va global muammolarni hal etishda ko‘prik vazifasini bajarishga intilmoqda. BRIKSning dunyo aholisining yarmidan ko‘prog‘ini qamrab olishi va global iqtisodiy mahsulotning katta qismini tashkil etishi uning ahamiyatini oshiradi.
Hindistonning iqtisodiy o‘sishi va global siyosiy maydondagi faolligi bu tashkilotning samaradorligini oshirishi mumkin. 2026 yilda Hindiston BRIKS sammitiga mezbonlik qiladi.
Sammitda savdo, valyuta, texnologiya, yoshlar almashinuvi, ta’lim va boshqa sohalar bo‘yicha muhim masalalar muhokama qilinadi. Hindiston BRIKSni global institutlarni isloh qilishda, xususan BMT tizimidagi o‘zgarishlarni amalga oshirishda muhim o‘rin tutuvchi platforma sifatida ko‘radi.
BRIKSning asosiy maqsadi ko‘p qutbli dunyoni rivojlantirish va global hamkorlikni kuchaytirishdir. Hindiston bu jarayonda o‘zining tinchlikparvar va inklyuziv tashqi siyosatiga tayanib, ko‘p tomonlama muloqot va diplomatiya orqali ijobiy natijalarga erishishni maqsad qilgan.
Bosh vazir Narendra Modi BRIKSni global barqarorlik va innovatsiyalarni rivojlantirish uchun muhim vosita sifatida qayta ta’rifladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, terrorizmga qarshi kurash nafaqat qulaylik, balki prinsipga aylanishi kerak.
Hindistonning 2026 yildagi BRIKSga raisligi ko‘p qutbli dunyo va barqaror hamkorlikni rivojlantirish yo‘lida muhim qadam bo‘ladi. Bu jarayon global muammolarni hal qilishda yangi imkoniyatlar yaratishi kutilmoqda.

Индия станет председателем БРИКС в 2026 году
Недавно министр Европы и иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро встретился с министром иностранных дел Индии доктором С. Джайшанкаром. Об этом сообщил Zamin.uz.
На встрече обсуждалось председательство Франции в G7 и предстоящее председательство Индии в БРИКС в 2026 году.
Они подчеркнули наличие больших возможностей для укрепления взаимного сотрудничества. Президент Франции Эммануэль Макрон выразил желание строить мосты с Индией и отметил, что страны БРИКС не выступают против "Большой семёрки".
Растущее значение БРИКС признаётся важным фактором формирования многополярного мира. Если G7 лидирует в области глобальных финансов и технологий, то БРИКС обладает большим потенциалом на рынках сырья и производства.
Торговля и стратегическое сотрудничество между Индией и Европейским союзом продолжают укрепляться. Визит руководства Европейского союза в качестве главного гостя на День независимости Индии в 2026 году дополнительно усилит эти связи.
Индия активно участвует в таких организациях, как БРИКС и КВАД, стремясь выполнять роль моста в решении различных региональных и глобальных проблем. Охват БРИКС более половины населения мира и значительная доля в глобальном экономическом продукте повышают его значение.
Экономический рост Индии и её активность на мировой политической арене могут повысить эффективность этой организации. В 2026 году Индия примет саммит БРИКС.
На саммите будут обсуждаться важные вопросы в сферах торговли, валюты, технологий, обмена молодёжью, образования и других областях. Индия рассматривает БРИКС как важную платформу для реформирования глобальных институтов, в частности изменений в системе ООН.
Основная цель БРИКС — развитие многополярного мира и укрепление глобального сотрудничества. Индия в этом процессе опирается на свою миролюбивую и инклюзивную внешнюю политику, стремясь достичь положительных результатов через многосторонний диалог и дипломатию.
Премьер-министр Нарендра Моди переопределил БРИКС как важный инструмент для глобальной стабильности и развития инноваций. По его словам, борьба с терроризмом должна стать не только удобством, но и принципом.
Председательство Индии в БРИКС в 2026 году станет важным шагом на пути развития многополярного мира и устойчивого сотрудничества. Ожидается, что этот процесс создаст новые возможности для решения глобальных проблем.