AQSh siyosati doirasida yana bir jiddiy mavzu yuzaga keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Reuters agentligi xabariga ko‘ra, Donald Tramp ma’muriyati Grenlandiyani qo‘lga kiritish uchun harbiy kuch ishlatish rejalaridan voz kechgan. Bunga sabab sifatida Kongressdagi ba’zi demokratlar va respublikachilarning harbiy harakatlar impichment jarayonini boshlashga olib kelishi mumkinligi haqidagi ogohlantirishlari ko‘rsatilmoqda.
Qonun chiqaruvchilar Trampning Daniyaga qarashli Grenlandiya hududiga kuch ishlatish qarorini Kongress bilan kelishmasdan amalga oshirishi mumkinligidan xavotir bildirgan. Shu sababli davlat kotibi Marko Rubio va boshqa yuqori lavozimli rasmiylarga murojaatlar bo‘lgani qayd etilgan.
Manbalarga ko‘ra, agar AQSh Grenlandiyaga harbiy qadam tashlasa, bu nafaqat xalqaro diplomatik inqirozni, balki ichki siyosiy beqarorlikni ham keltirib chiqarishi mumkin. Ayrim respublikachilarning “harbiy harakatlar impichmentga olib keladi” degan ogohlantiruvlari ma’muriyatni o‘z pozitsiyasini yumshatishga majbur qilgani aytilmoqda.
So‘nggi haftalarda Grenlandiya masalasi ko‘p muhokama qilinayotgan mavzulardan biriga aylandi. Tramp ushbu hududni AQSh milliy xavfsizligi uchun muhim deb hisoblayotganini ta’kidlagan va buni Rossiya hamda Xitoy bilan bog‘lagan.
Ammo Grenlandiya hukumati AQSh tarkibiga qo‘shilish niyati yo‘qligini ochiq bildirgan. Ushbu voqea global geosiyosatda kuch ishlatish ehtimoli nafaqat siyosiy muhitga, balki iqtisodiy bozorlar va xalqaro hamkorlikka ham salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini yana bir bor ko‘rsatdi.
Birgina tahdidning o‘zi ham katta oqibatlarga olib kelishi mumkin. Endi asosiy savol shuki, Vashington Grenlandiya masalasida qanday yo‘lni tanlaydi: savdo, diplomatiya yoki uzoq muddatli kelishuvlar?
Ma’lumki, bu masalada har bir qadam dunyo hamjamiyati tomonidan diqqat bilan kuzatilmoqda va xato harakatlarning bahosi juda yuqori bo‘lishi mumkin.

Трамп отказался от плана покупки Гренландии
По данным агентства Reuters, администрация Дональда Трампа отказалась от планов использовать военную силу для захвата Гренландии. В качестве причины указываются предупреждения некоторых демократов и республиканцев в Конгрессе о том, что военные действия могут привести к началу процедуры импичмента.
Законодатели выразили обеспокоенность тем, что Трамп может принять решение о применении силы на территории Гренландии, принадлежащей Дании, без согласования с Конгрессом. По этой причине были обращения к государственному секретарю Марко Рубио и другим высокопоставленным чиновникам.
По данным источников, если США предпримут военные шаги в отношении Гренландии, это может вызвать не только международный дипломатический кризис, но и внутреннюю политическую нестабильность. Предупреждения некоторых республиканцев о том, что военные действия приведут к импичменту, заставили администрацию смягчить свою позицию.
В последние недели вопрос Гренландии стал одной из наиболее обсуждаемых тем. Трамп подчеркнул, что считает эту территорию важной для национальной безопасности США и связывает это с Россией и Китаем.
Однако правительство Гренландии открыто заявило, что не намерено присоединяться к США. Этот инцидент вновь показал, что возможность применения силы в глобальной геополитике может негативно сказаться не только на политической обстановке, но и на экономических рынках и международном сотрудничестве.
Одной лишь угрозы достаточно, чтобы вызвать серьезные последствия. Теперь главный вопрос в том, какой путь выберет Вашингтон по вопросу Гренландии: торговлю, дипломатию или долгосрочные соглашения?
Известно, что каждый шаг в этом вопросе внимательно отслеживается мировым сообществом, и цена ошибок может быть очень высокой.