Ahmad ash-Shar’a Moskvada Putin bilan uchrashadi
Ahmad ash-Shar’a 28-yanvar kuni Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan uchrashish uchun Moskvaga tashrif buyurishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Syria TV axborot manbasi ma’lum qilgan. Rossiya va Suriya rahbarlari o‘rtasidagi so‘nggi uchrashuv 2025-yil oktyabr oyida bo‘lib o‘tgan edi.
O‘sha uchrashuvda tomonlar Suriya sobiq prezidenti Bashar Asad davrida imzolangan kelishuvlarni qayta ko‘rib chiqish masalalarini muhokama qilishgan. Shuningdek, muzokaralar davomida Rossiyaning Suriyadagi harbiy bazalari bo‘yicha masalalar ham ko‘tarilgan.
Ahmad ash-Shar’a bu safar Moskvaga tashrifi davomida ikki davlat o‘rtasidagi tarixiy aloqalarni yanada rivojlantirish va munosabatlarni tiklashga qaratilgan tashabbuslarni ilgari surishni rejalashtirmoqda. Bu uchrashuv ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilishi kutilmoqda.

Ахмад аш-Шаръа встретится с Путиным в Москве
Ожидается, что Ахмад аш-Шаръа посетит Москву 28 января для встречи с президентом России Владимиром Путиным. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил информационный источник Syria TV. Последняя встреча лидеров России и Сирии состоялась в октябре 2025 года.
На той встрече стороны обсуждали вопросы пересмотра соглашений, подписанных во времена бывшего президента Сирии Башара Асада. Также в ходе переговоров поднимались вопросы о российских военных базах в Сирии.
Во время этого визита Ахмад аш-Шаръа планирует продвигать инициативы, направленные на дальнейшее развитие исторических связей между двумя странами и восстановление отношений. Ожидается, что эта встреча послужит укреплению сотрудничества между двумя государствами.