Olimlar 3,2 milliard yillik fermentni tiklashdi
Ular 3,2 milliard yil avval mavjud bo‘lgan eng qadimiy fermentni laboratoriya sharoitida qayta tiklashga muvaffaq bo‘lishdi. Ushbu tadqiqot natijalari "Nature Communications" jurnalida chop etildi va Yerda hayot qanday paydo bo‘lgani haqida yangi bilimlarni kashf etdi.
Tadqiqotning asosida nitrogenaza fermenti turadi. Ushbu ferment atmosferadagi azotni tirik organizmlar uchun qulay shaklga aylantiradi.
Professor Betul Kacharning so‘zlariga ko‘ra, aynan shu ferment biosferaning shakllanishi va hayotning rivojlanishi uchun asosiy ahamiyatga ega bo‘lgan. Olimlar fermentni tiklashda "teskari evolyutsiya" usulini qo‘llashdi.
Ular zamonaviy nitrogenazalarning tuzilishini o‘rganib, uning qadimgi shaklini modellashtirishdi va bu modelni bakteriyalar genomiga joylashtirishdi. Ushbu jarayon 3 milliard yil avvalgi hayot sharoitlarini jonlantirish imkonini berdi.
Qadimgi davrda Yer atmosferasi kislorodsiz bo‘lib, metan va karbonat angidridga boy edi. Tajriba bu sharoitda hayot qanday omon qolganini ko‘rsatdi.
Fermentlarning tog‘ jinslarida qoldirgan izotop signaturalari o‘rganilib, hayotning kimyoviy izlari aniqlandi. Eng qiziqarli jihati shundaki, qadimgi nitrogenaza va zamonaviy nitrogenaza o‘rtasida DNK tuzilishida katta farqlar mavjud bo‘lsa ham, ularning azotni o‘zlashtirish mexanizmi milliardlab yillar davomida deyarli o‘zgarishsiz qolgan.
Bu esa hayotning barqarorligini tasdiqlaydi. Ushbu kashfiyot nafaqat Yer tarixiga oid bilimlarni boyitadi, balki boshqa sayyoralarda hayot izlarini qidirishda ham yangi imkoniyatlar yaratadi.

Ученые восстановили фермент возрастом 3,2 миллиарда лет
Ученые из Университета Висконсин-Мэдисон достигли важного научного прорыва в истории человечества. Об этом сообщает Zamin.uz.
Им удалось в лабораторных условиях восстановить самый древний фермент, существовавший 3,2 миллиарда лет назад. Результаты этого исследования опубликованы в журнале "Nature Communications" и открывают новые знания о том, как появилась жизнь на Земле.
В основе исследования лежит фермент нитрогеназа. Этот фермент превращает азот из атмосферы в форму, удобную для живых организмов.
По словам профессора Бетуль Качар, именно этот фермент имел ключевое значение для формирования биосферы и развития жизни. Ученые применили метод "обратной эволюции" для восстановления фермента.
Они изучили структуру современных нитрогеназ, смоделировали её древний вариант и внедрили эту модель в геном бактерий. Этот процесс позволил воссоздать условия жизни 3 миллиарда лет назад.
В древние времена атмосфера Земли была лишена кислорода и богата метаном и углекислым газом. Эксперимент показал, как жизнь выживала в таких условиях.
Изучая изотопные сигнатуры, оставленные ферментами в горных породах, были выявлены химические следы жизни. Самое интересное, что несмотря на значительные различия в структуре ДНК между древней и современной нитрогеназой, механизм усвоения азота оставался практически неизменным на протяжении миллиардов лет.
Это подтверждает устойчивость жизни. Это открытие не только обогащает знания о истории Земли, но и открывает новые возможности для поиска следов жизни на других планетах.
Теперь ученые могут использовать древние биосигнатуры в космических исследованиях. Как вы считаете, при поиске жизни на других планетах более надежным методом являются химические признаки или вероятность обнаружения живых существ более реальна?