Ispaniya 500 ming muhojirni legallashtirishni boshlaydi
Ispaniya hukumati 2026 yil 27 yanvardan boshlab mamlakatda noqonuniy yashayotgan va ishlayotgan muhojirlar uchun maxsus legallashtirish dasturini ishga tushirishini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Integratsiya, ijtimoiy sug‘urta va migratsiya vaziri Elma Sayisning so‘zlariga ko‘ra, ushbu chora 500 minggacha kishiga taalluqli bo‘lishi mumkin. Ushbu qaror hukumat farmoni asosida amalga oshiriladi va parlamentdagi o‘xshash tashabbusni chetlab o‘tadi.
Bu esa Ispaniyaning migratsiya siyosatida boshqa Yevropa davlatlariga nisbatan yumshoqroq yondashuvni tanlaganini ko‘rsatadi. Legallashtirish dasturidan foydalanish uchun muhojirlar 2025 yil 31 dekabrgacha xalqaro himoya so‘rab murojaat qilgan va kamida 5 oy davomida Ispaniyada yashaganini tasdiqlashi kerak.
Shuningdek, ular sudlanmaganligini isbotlashi lozim. Ushbu talablarni bajarganlar bir yil muddatga yashash va ishlash ruxsatnomasi olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Ispaniyada noqonuniy yashayotganlar soni turli manbalarda 800 minggacha yetishi aytiladi. Ularning ko‘pchiligi Lotin Amerikasi va Afrikadan kelib, qishloq xo‘jaligi, turizm va xizmat ko‘rsatish sohalarida faoliyat yuritmoqda.
Hukumat bu qarorni inson huquqlarini ta’minlash, iqtisodiy barqarorlik va jamiyatga integratsiyani kuchaytirish maqsadida qabul qilganini ta’kidlamoqda. Bu Ispaniyaning muhojirlarni legallashtirish bo‘yicha birinchi tajribasi emas.
Avvalroq, 1986–2005 yillar oralig‘ida ham shunga o‘xshash dasturlar amalga oshirilgan. Lekin yangi qaror hajmi va siyosiy ta’siri jihatidan ancha katta ahamiyat kasb etadi.
Mazkur tashabbus mamlakatda katta siyosiy bahs-munozaralarga sabab bo‘ldi. Markazchi va o‘ng qanot muxolifat bu qarorni keskin tanqid qilmoqda.
Xalq partiyasi yetakchisi Alberto Nunes Feyxoo hukumatni bu orqali o‘z kun tartibini o‘zgartirishga urinayotganlikda aybladi. Vox partiyasi rahbari Santyago Abaskal esa qarorni ijtimoiy tarmoqlarda qoraladi.
Agar bu qaror amalga oshsa, Ispaniya mehnat bozorida noqonuniy ishlayotgan katta qatlamni qonuniy tizimga kiritish mumkin bo‘ladi. Bu soliq tushumlari, ijtimoiy sug‘urta va mehnat nazorati nuqtayi nazaridan muhim o‘rin tutadi.
Biroq siyosiy jihatdan bu qaror migratsiya masalasidagi bahslarni yanada kuchaytirishi aniq. Ispaniya shu tariqa Yevropa miqyosida migratsiya siyosatidagi muhim o‘yinchilardan biriga aylanmoqda.

Испания начинает легализацию 500 тысяч мигрантов
Правительство Испании объявило о запуске специальной программы легализации для мигрантов, проживающих и работающих в стране нелегально, начиная с 27 января 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам министра интеграции, социальной защиты и миграции Эльмы Сайис, эта мера может коснуться до 500 тысяч человек. Решение будет реализовано на основании правительственного указа, обходя аналогичную инициативу в парламенте.
Это свидетельствует о более мягком подходе Испании к миграционной политике по сравнению с другими европейскими странами. Для участия в программе легализации мигранты должны подтвердить, что обратились за международной защитой до 31 декабря 2025 года и проживали в Испании не менее 5 месяцев.
Кроме того, они должны доказать отсутствие судимостей. Те, кто выполнит эти требования, смогут получить разрешение на проживание и работу сроком на один год.
По разным источникам, число нелегально проживающих в Испании достигает 800 тысяч человек. Большинство из них приехали из Латинской Америки и Африки и работают в сельском хозяйстве, туризме и сфере услуг.
Правительство подчеркивает, что это решение принято с целью обеспечения прав человека, экономической стабильности и усиления интеграции в общество. Это не первый опыт Испании в легализации мигрантов.
Ранее, в период с 1986 по 2005 годы, были реализованы аналогичные программы. Однако новое решение имеет гораздо большее значение по масштабу и политическому влиянию.
Эта инициатива вызвала широкие политические дебаты в стране. Центристская и правая оппозиция резко критикуют это решение.
Лидер Народной партии Альберто Нуньес Фейхоа обвинил правительство в попытке изменить свою повестку дня через этот шаг. Лидер партии Vox Сантьяго Абаскаль осудил решение в социальных сетях.
Если это решение будет реализовано, Испания сможет включить в легальную систему значительную часть нелегально работающих на рынке труда. Это имеет важное значение с точки зрения налоговых поступлений, социальной защиты и контроля за трудом.
Однако с политической точки зрения это решение, безусловно, усилит споры по вопросам миграции. Таким образом, Испания становится одним из ключевых игроков в миграционной политике на европейском уровне.