Dunyo aholisi 8 milliarddan oshdi: o‘sish davom etmoqda
Dunyo aholisi soni ortishda davom etmoqda, ammo bu o‘sish hududlar kesimida turlicha namoyon bo‘lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) ma’lumotlariga ko‘ra, 2022 yil 15 noyabrda dunyo aholisi 8 milliardga yetgan edi. 2025 yilga kelib esa bu ko‘rsatkich 8,232 milliard atrofida bo‘lishi kutilmoqda.
Aholi o‘sishining asosiy mintaqalari Osiyo va Afrika bo‘lib, bu hududlarda demografik sur’atlar yuqori. Xususan, Hindiston aholi soni bo‘yicha dunyoda birinchi o‘rinni egallab, 1,5 milliard kishiga yaqinlashmoqda.
Tug‘ilish sur’ati pasaygan bo‘lsa-da, umumiy aholi soni o‘sishda davom etmoqda. 2025 yil uchun Hindistonda tug‘ilish koeffitsiyenti har bir ayolga 1,9 deb qayd etilgan.
Erkaklar va ayollar uchun o‘rtacha umr davomiyligi mos ravishda 71 va 74 yoshni tashkil etadi. Xitoy esa hozircha 1,4 milliarddan ortiq aholi bilan ikkinchi o‘rinda turibdi.
Biroq, bu mamlakatda demografik o‘sish sekinlashmoqda, hatto pasayish tendensiyasi kuzatilmoqda. 2023 yil aprel oyida Hindiston aholisi Xitoynikidan oshib ketgani BMT tomonidan ham e’tirof etilgan.
AQSh uchinchi o‘rinda bo‘lib, 2025 yilga kelib aholisi 347,3 million kishini tashkil etishi kutilmoqda. Biroq, uzoq muddatli prognozlarga ko‘ra, Nigeriya 2050 yilga borib AQShni aholi soni bo‘yicha ortda qoldirishi mumkin.
Nigeriyaning aholisi o‘sishi va yosh tarkibi bu prognozning asosiy sabablaridan biridir. Yevropada esa aholi qisqarishi va keksayish muammosi dolzarb.
Jumladan, Italiya va Gretsiya kabi mamlakatlarda keksayish sur’ati yuqori bo‘lib, bu mehnat bozori va iqtisodiyotga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Xulosa qilib aytganda, dunyoda aholi o‘sishi davom etmoqda, ammo bu o‘sishning markazi Osiyo va Afrika tomon siljiyapti.
Yosh aholisi yuqori bo‘lgan mamlakatlar kelajakdagi imkoniyatlardan ko‘proq foyda ko‘rishi kutilmoqda. Bu demografik o‘zgarishlar oddiy statistika emas, balki global miqyosda kelajakning yo‘l xaritasidir.

Население мира превысило 8 миллиардов: рост продолжается
Численность населения мира продолжает расти, однако этот рост проявляется по-разному в разных регионах. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Организации Объединённых Наций (ООН), 15 ноября 2022 года население мира достигло 8 миллиардов. К 2025 году ожидается, что этот показатель составит около 8,232 миллиарда.
Основными регионами роста населения являются Азия и Африка, где демографические темпы высоки. В частности, Индия занимает первое место в мире по численности населения и приближается к 1,5 миллиардам человек.
Хотя уровень рождаемости снизился, общее число населения продолжает расти. Для Индии на 2025 год коэффициент рождаемости отмечен на уровне 1,9 ребёнка на одну женщину.
Средняя продолжительность жизни мужчин и женщин составляет соответственно 71 и 74 года. Китай же пока занимает второе место с населением более 1,4 миллиарда человек.
Однако демографический рост в этой стране замедляется, даже наблюдается тенденция к снижению. В апреле 2023 года ООН также признала, что население Индии превысило население Китая.
США занимают третье место, и к 2025 году ожидается, что население составит 347,3 миллиона человек. Однако долгосрочные прогнозы показывают, что Нигерия может обогнать США по численности населения к 2050 году.
Рост населения и молодая структура населения Нигерии являются основными причинами этого прогноза. В Европе же актуальны проблемы сокращения населения и старения.
В частности, в таких странах, как Италия и Греция, высокий уровень старения оказывает негативное влияние на рынок труда и экономику. В заключение можно сказать, что рост населения в мире продолжается, но центр этого роста смещается в сторону Азии и Африки.
Ожидается, что страны с молодым населением получат больше преимуществ от будущих возможностей. Эти демографические изменения — не просто статистика, а глобальная карта пути в будущее.