Ushbu hukm hali qonuniy kuchga kirmagan bo‘lib, himoya tomoni apellyatsiya berish huquqiga ega. Sud materiallariga ko‘ra, Kim Gon Xi “Birlashtirish cherkovi” vakillaridan noqonuniy ravishda qimmatbaho sovg‘alar, jumladan, olmos taqinchoqlar va hashamatli buyumlar olgan.
Ushbu sovg‘alar ma’lum siyosiy manfaatlar evaziga olingani aniqlangan. Sud noqonuniy olingan buyumlarni musodara qilish haqida ham qaror chiqargan.
Biroq, aksiyalar bilan manipulyatsiya va siyosiy moliyalashtirish qonunbuzarliklari bo‘yicha yetarli dalillar topilmagani sababli, ushbu ayblovlar bo‘yicha Kim Gon Xi oqlandi. Kim Gon Xi 2025 yil avgust oyida hibsga olingan.
Sud jarayonida uning “Birlashtirish cherkovi”dan olgan olmos taqinchog‘i asosiy dalil sifatida keltirilgan. Kim birinchi xonim maqomi tufayli uzoq vaqt davomida javobgarlikdan qochishga muvaffaq bo‘lgan.
Bu voqea nafaqat Kim Gon Xi, balki uning turmush o‘rtog‘i, sobiq prezident Yun Sok Yol bilan bog‘liq muammolarni ham yodga soladi. Yun Sok Yol 2024 yilda harbiy holat bilan bog‘liq ishlar uchun sudga tortilgan va 2026 yilda 5 yillik qamoq jazosiga hukm qilingan.
Uning boshqa ayblovlar bo‘yicha ham sud jarayonlari davom etmoqda. Ushbu voqealar Janubiy Koreya siyosiy sahnasida katta aks-sado berdi.
Endilikda asosiy savol shuki: apellyatsiya jarayonida hukm o‘zgaradimi va bu holat mamlakat siyosiy hayotiga qanday ta’sir ko‘rsatadi? Seulda lavozim kishini javobgarlikdan to‘liq himoya qilmasligi yana bir bor isbotlandi.

В Южной Корее бывшая первая леди приговорена к 20 месяцам
В Южной Корее бывшая первая леди Ким Гон Си была приговорена к 20 месяцам лишения свободы по делу о коррупции. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот приговор еще не вступил в законную силу, и защита имеет право подать апелляцию. Согласно материалам суда, Ким Гон Си незаконно получила дорогие подарки от представителей «Церкви объединения», включая бриллиантовые украшения и роскошные предметы.
Выяснилось, что эти подарки были получены в обмен на определённые политические интересы. Суд также постановил конфисковать незаконно полученное имущество.
Однако по обвинениям в манипуляциях с акциями и политическом финансировании достаточных доказательств не было найдено, поэтому Ким Гон Си была оправдана по этим обвинениям. Ким Гон Си была арестована в августе 2025 года.
В судебном процессе главным доказательством стало бриллиантовое украшение, полученное ею от «Церкви объединения». Благодаря статусу первой леди она долгое время избегала ответственности.
Этот случай напоминает не только о проблемах Ким Гон Си, но и о её супруге, бывшем президенте Юн Сок Ёле. Юн Сок Ёль был привлечён к суду в 2024 году по делам, связанным с военным положением, и в 2026 году приговорён к 5 годам лишения свободы.
По другим обвинениям против него судебные процессы продолжаются. Эти события вызвали большой резонанс на политической арене Южной Кореи.
Теперь главный вопрос: изменится ли приговор в ходе апелляционного процесса и как это повлияет на политическую жизнь страны? В Сеуле ещё раз доказано, что должность не защищает человека от ответственности полностью.