AQSh va Yevropa Ukraina xavfsizligi bo‘yicha kelishuvga erishdi
AQSh Davlat kotibi Marko Rubio Senatdagi tinglovda Qo‘shma Shtatlar va Yevropa Ittifoqi Ukraina uchun xavfsizlik kafolatlari bo‘yicha umumiy kelishuvga erishganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mavjud “kafolat paketi” ikki asosiy tayanchga tayanadi: Yevropaning cheklangan harbiy kontingenti va AQSh tomonidan qo‘shimcha xavfsizlik kafolati. Rubio bu borada aniq izoh berdi: Yevropa kontingenti asosan Fransiya va Britaniya qo‘shinlariga asoslanadi.
AQSh esa orqa fonda turib, umumiy xavfsizlikni ta’minlash vazifasini bajaradi. Ya’ni, Yevropa maydonda faol harakat qiladi, AQSh esa yordamchi rolni bajaradi.
Shuningdek, Rubio Yevropaning urushdan keyin Ukrainaga qo‘shin joylashtirish rejasiga qarshi emasligini bildirdi. Biroq u AQSh ko‘magi bo‘lmasdan bu reja amaliy va barqaror bo‘lishi qiyin ekanini ta’kidladi.
Davlat kotibining fikriga ko‘ra, muammo faqat Ukrainaga taalluqli emas, balki umumiy xavfsizlik tizimiga ham bog‘liq. Yevropa davlatlari hozircha AQSh yordamisiz to‘liq mustaqil harakat qila olmaydi.
Bunga sabab, so‘nggi o‘n yilliklarda mudofaa xarajatlariga yetarli darajada mablag‘ ajratilmaganidir. Rubio taqdim etayotgan modelga ko‘ra, Yevropa xavfsizlik mas’uliyatini ko‘proq o‘z zimmasiga olishi kerak.
Ammo Vashingtonning kafolatisiz bu model to‘liq ishonchli tizimga aylanishi dargumon. Endi asosiy savol shuki, ushbu kelishuv qanchalik aniq rejalashtiriladi: qanday qo‘shin, qaysi format, qancha muddat va qanday shartlar asosida amalga oshiriladi?

США и Европа достигли соглашения по безопасности Украины
Госсекретарь США Марко Рубио на слушаниях в Сенате сообщил, что Соединённые Штаты и Европейский Союз достигли общего соглашения по гарантиям безопасности для Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, существующий «пакет гарантий» опирается на два основных столпа: ограниченный военный контингент Европы и дополнительную гарантию безопасности со стороны США. Рубио дал чёткое пояснение: европейский контингент в основном базируется на войсках Франции и Великобритании.
США же выполняют функцию обеспечения общей безопасности из тыла. То есть Европа действует активно на поле, а США играют вспомогательную роль.
Кроме того, Рубио заявил, что Европа не против размещения войск в Украине после войны. Однако он подчеркнул, что без поддержки США этот план будет трудно реализовать и сделать устойчивым.
По мнению госсекретаря, проблема касается не только Украины, но и общей системы безопасности. Европейские страны пока не могут действовать полностью самостоятельно без помощи США.
Причина в том, что за последние десятилетия на оборону не выделялось достаточного финансирования. Согласно модели, предлагаемой Рубио, Европа должна взять на себя большую ответственность за безопасность.
Однако без гарантий Вашингтона эта модель вряд ли станет полностью надёжной системой. Теперь главный вопрос в том, насколько чётко будет спланировано это соглашение: какие войска, в каком формате, на какой срок и на каких условиях оно будет реализовано?