Buyuk Britaniyada sil (tuberkulyoz) kasalligi bilan bog‘liq holat jiddiy tus olmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Daily Express nashrining Sog‘liqni saqlash xavfsizligi agentligi ma’lumotiga tayanib xabar berishicha, 2022 yildan boshlab silga chalinganlar soni 25 foizga oshgan. So‘nggi yillarda kasallik dinamikasi quyidagicha: - 2024 yilda 5 480 ta holat qayd etilgan (eng yuqori ko‘rsatkich); - 2025 yilda esa 5 424 ta holat ro‘yxatga olingan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, ayniqsa Angliyaning shimoli-sharqiy hududlarida vaziyat ancha xavotirli. Surrey universitetining bakteriologiya bo‘yicha eksperti Syuzi Xingli-Uilsonning fikriga ko‘ra, kasallik ko‘payishining asosiy sababi — tashxis qo‘yish va davolash jarayonining kechikishidir.
Inson kasallik alomatlarini sezganidan boshlab tibbiy yordamga murojaat qilguniga qadar o‘tgan vaqt uzoqlashgani infeksiyaning keng tarqalishiga sabab bo‘lmoqda. Shuningdek, ekspertlar kasallikning avj olishini aholining turmush darajasi pasayishi bilan bog‘lashmoqda.
Jozef Rountri jamg‘armasi ma’lumotlariga ko‘ra, Buyuk Britaniyada qariyb 14,2 million kishi qashshoqlik chegarasidan past darajada yashamoqda. Past turmush darajasi va nochorlik esa sil kabi ijtimoiy kasalliklarning keng tarqalishiga zamin yaratadi.
Bu holatlar sog‘liqni saqlash tizimi va ijtimoiy muammolarga jiddiy e’tibor qaratish zarurligini yana bir bor eslatmoqda.

Великобритании туберкулез увеличился на 25 процентов
В Великобритании ситуация с заболеванием туберкулезом становится серьёзной. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным Агентства по безопасности здравоохранения, приведённым изданием Daily Express, с 2022 года число заболевших туберкулезом увеличилось на 25 процентов. Динамика заболевания за последние годы следующая: - в 2024 году зарегистрировано 5 480 случаев (максимальный показатель); - в 2025 году зарегистрировано 5 424 случая.
По мнению специалистов, особенно тревожная ситуация в северо-восточных регионах Англии. Эксперт по бактериологии из Университета Суррея Сьюзи Хингли-Уилсон считает, что основной причиной роста заболеваемости является задержка в диагностике и лечении.
Увеличение времени от появления симптомов у человека до обращения за медицинской помощью способствует широкому распространению инфекции. Кроме того, эксперты связывают рост заболеваемости с ухудшением уровня жизни населения.
Согласно данным фонда Джозефа Раунтри, около 14,2 миллиона человек в Великобритании живут ниже черты бедности. Низкий уровень жизни и нищета создают условия для широкого распространения социальных заболеваний, таких как туберкулез.
Эти факты вновь подчёркивают необходимость серьёзного внимания к системе здравоохранения и социальным проблемам.