Hindistonning yangi savdo strategiyasi: o‘sish va hamkorlik
Hindistonning so‘nggi erkin savdo shartnomalari (FTA) uning savdo siyosatidagi strategik o‘zgarishlarni aks ettiradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda mamlakat iqtisodiy manfaatlar, logistika samaradorligi va mavjud savdo yo‘laklarini mustahkamlashga alohida e’tibor qaratmoqda. Bu yondashuv Hindistonning geosiyosiy maqsadlar yoki bozorga kirishdan ko‘ra, o‘zaro manfaatli hamkorlikni kuchaytirishga intilayotganini ko‘rsatadi.
So‘nggi yillarda Hindistonning erkin savdo shartnomalari bilan qamrab olingan mamlakatlar bilan savdo hajmi sezilarli darajada oshdi. Masalan, 2020-2021-yillar va 2024-2025-yillar oralig‘ida mazkur savdo hajmi 92 foizga o‘sgan.
Bu o‘sish Hindistonning umumiy global savdo hajmi o‘sishidan ikki baravar yuqori. Ayniqsa, yangi shartnomalar allaqachon mavjud bo‘lgan savdo yo‘laklarini kuchaytirish va rivojlantirishga xizmat qilmoqda.
Hindistonning Avstraliya, Yangi Zelandiya, Birlashgan Qirollik, Yevropa erkin savdo assotsiatsiyasi (EFTA), Birlashgan Arab Amirliklari va Ummon kabi mamlakatlar bilan imzolagan shartnomalari ushbu strategiyaning asosiy qismidir. Misol uchun, Hindiston va Avstraliya o‘rtasidagi savdo 96 foizga o‘sdi.
Avstraliya Hindistonga ko‘mir, minerallar va energiya resurslarini yetkazib beradi, Hindiston esa farmatsevtika, to‘qimachilik va qayta ishlangan neft mahsulotlarini eksport qiladi. Xuddi shunday, Yangi Zelandiya bilan savdo kichik bazadan boshlangan bo‘lsa-da, 50 foizga o‘sgan.
Birlashgan Qirollik bilan savdo esa 76 foizga kengaydi, bu esa Hindistonning rivojlangan bozorlarga kirish imkoniyatini yaxshilashga yordam berdi. Hindistonning EFTA bilan bitimi esa faqat tariflarni kamaytirishga emas, balki investitsiya va texnologik hamkorlikni kuchaytirishga qaratilgan.
BAA bilan imzolangan shartnoma ikki tomonlama savdoni 131 foizga oshirdi. Bu kelishuv logistika samaradorligi va iqtisodiy manfaatlarning uyg‘unligini namoyon etdi.
Ummon bilan imzolangan shartnoma esa energiya va oziq-ovqat mahsulotlari kabi asosiy sohalardagi savdoni 95 foizga oshirdi. Umuman olganda, Hindistonning yangi FTA strategiyasi pandemiyadan keyingi davrda savdo yo‘laklarini mustahkamlash, xavflarni kamaytirish va iqtisodiy o‘sishni tezlashtirishga qaratilgan.

Новая торговая стратегия Индии: рост и сотрудничество
Последние соглашения Индии о свободной торговле (FTA) отражают стратегические изменения в её торговой политике. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь страна уделяет особое внимание экономическим интересам, эффективности логистики и укреплению существующих торговых путей. Такой подход показывает, что Индия стремится усилить взаимовыгодное сотрудничество, а не преследует геополитические цели или просто выход на рынок.
За последние годы объём торговли Индии с странами, охваченными соглашениями о свободной торговле, значительно вырос. Например, в период с 2020-2021 по 2024-2025 годы этот объём увеличился на 92 процента.
Этот рост в два раза превышает общий рост глобального торгового оборота Индии. Особенно новые соглашения служат укреплению и развитию уже существующих торговых путей.
Соглашения Индии с такими странами, как Австралия, Новая Зеландия, Великобритания, Европейская ассоциация свободной торговли (EFTA), Объединённые Арабские Эмираты и Оман, являются ключевой частью этой стратегии. Например, торговля между Индией и Австралией выросла на 96 процентов.
Австралия поставляет в Индию уголь, минералы и энергетические ресурсы, а Индия экспортирует фармацевтику, текстиль и переработанные нефтепродукты. Аналогично, торговля с Новой Зеландией, хотя и началась с небольшой базы, выросла на 50 процентов.
Торговля с Великобританией расширилась на 76 процентов, что помогло Индии улучшить доступ к развитым рынкам. Соглашение с EFTA направлено не только на снижение тарифов, но и на усиление инвестиций и технологического сотрудничества.
Соглашение с ОАЭ увеличило двустороннюю торговлю на 131 процент. Это соглашение продемонстрировало согласованность логистической эффективности и экономических интересов.
Соглашение с Оманом увеличило торговлю в ключевых сферах, таких как энергетика и продукты питания, на 95 процентов. В целом, новая стратегия Индии по FTA направлена на укрепление торговых путей, снижение рисков и ускорение экономического роста в постпандемический период.
Ожидается, что эта стратегия будет способствовать дальнейшему увеличению доли Индии в глобальной торговле в ближайшие годы. Такой подход к развитию торговли и инвестиций дополнительно укрепит экономический потенциал Индии.