Antaliyada avtobus halokati: 9 kishi halok bo‘ldi
1-fevral kuni mahalliy vaqt bilan soat 10:30 atrofida Antaliya shahri yaqinida og‘ir yo‘l-transport hodisasi yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, Buzlu Turizm kompaniyasiga qarashli yo‘lovchi avtobusi burilishda boshqaruvni yo‘qotib, yo‘l chetidagi to‘siqlarga urilgan va chuqurlikka ag‘darilgan. Hodisa oqibatida 8 kishi voqea joyida halok bo‘lgan, 26 kishi esa turli tan jarohatlari olgan.
Jabrlanganlar zudlik bilan yaqin atrofdagi shifoxonalarga olib borilib, ularga zarur tibbiy yordam ko‘rsatilgan. Afsuski, ba’zi yo‘lovchilar avtobus ichida qisilib qolgan.
Qutqaruv ishlari davomida o‘t o‘chiruvchilar va favqulodda vaziyatlar xizmati xodimlari ular orasida faol ishtirok etgan. Hodisa joyiga kelgan rasmiylar, jumladan, Xulusi Shahin, yo‘l qoplamasi yomg‘ir sabab nam bo‘lgani va tuman tushgani hodisa yuz berishiga sabab bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi.
U hodisa sabablari to‘liq surishtiruvdan keyin aniqlanishini ma’lum qildi. Keyinchalik haydovchining shifoxonada vafot etgani haqida xabar berilib, halok bo‘lganlar soni 9 nafarga yetgani qayd etildi.
Hozirda hodisa yuzasidan rasmiy surishtiruv ishlari olib borilmoqda. Mutaxassislar yo‘lda ehtiyotkor bo‘lish, tezlikni oshirmaslik va xavfsizlik kamarini taqib yurishni qat’iy tavsiya qilmoqda.
Bu kabi og‘ir hodisalarni oldini olish uchun yo‘l harakati qoidalariga qat’iy rioya qilish muhimdir.

Автобусная авария в Анталии: 9 человек погибли
1 февраля около 10:30 по местному времени неподалёку от города Анталия произошла серьёзная дорожно-транспортная авария. Об этом сообщил Zamin.uz.
По предварительным данным, пассажирский автобус компании Buzlu Turizm потерял управление на повороте, врезался в ограждения у обочины и опрокинулся в овраг. В результате происшествия 8 человек погибли на месте, а 26 получили различные травмы.
Пострадавших срочно доставили в ближайшие больницы, где им оказали необходимую медицинскую помощь. К сожалению, некоторые пассажиры оказались зажаты внутри автобуса.
В спасательных работах активно участвовали пожарные и сотрудники службы чрезвычайных ситуаций. Прибывшие на место происшествия официальные лица, в том числе Хулуси Шахин, отметили, что причиной аварии могли стать влажное дорожное покрытие из-за дождя и туман.
Он сообщил, что причины происшествия будут установлены после полного расследования. Позже поступила информация о смерти водителя в больнице, в результате чего число погибших возросло до 9 человек.
В настоящее время проводится официальное расследование инцидента. Специалисты настоятельно рекомендуют соблюдать осторожность на дороге, не превышать скорость и всегда пристёгиваться ремнями безопасности.