Xitoy hukumati Myanma chegarasida kiberfiribgarlik imperiyasini boshqargan Bay mafiyasining to‘rt nafar yetakchisiga nisbatan o‘lim hukmini ijro etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror so‘nggi bir hafta ichida Myanmadagi jinoiy sindikatlarga qarshi chiqarilgan ikkinchi yirik hukm bo‘lib, Pekinning onlayn firibgarlik tarmoqlariga qarshi kurashdagi qat’iyatini yaqqol ko‘rsatdi. Guandun provinsiyasida o‘tkazilgan sud jarayonida 21 kishidan iborat guruh firibgarlik, qotillik va odamlarni majburiy mehnatga jalb qilishda aybdor deb topildi.
Bay oilasi uzoq yillar davomida Myanmaning Laukkay shahrida kazinolar, fohishaxonalar va kiberfiribgarlik markazlarini boshqarib kelgan. Klan rahbari Bay Suochen o‘z ixtiyorida qurolli guruhga ega bo‘lib, 41 ta yopiq kompleksni boshqargan.
Bu komplekslarda minglab odamlar majburiy qullik sharoitida ishlatilgan. Sud hujjatlariga ko‘ra, Bay oilasi boshqaruvidagi hududlarda shafqatsiz zo‘ravonlik holatlari kuzatilgan.
Bu jinoyatlar natijasida olti nafar Xitoy fuqarosi halok bo‘lgan, bir kishi o‘z joniga qasd qilgan va ko‘plab insonlar jiddiy jarohatlar olgan. Bay oilasining hokimiyatga kelishi Myanmadagi harbiy xunta rahbari Min Aun Hlayng bilan bog‘liq edi.
Biroq, 2023-yilda Xitoy hukumati myanmalik harbiylarning jinoiy guruhlarga nisbatan harakatsizligidan norozi bo‘lib, mahalliy isyonchilarni qo‘llab-quvvatladi va Bay mafiyasining faoliyatiga chek qo‘yildi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, Janubi-Sharqiy Osiyoda yuz minglab odamlar onlayn firibgarlik sxemalariga majburan jalb qilingan.
Bu skam-markazlar orqali jinoiy guruhlar har yili milliardlab dollar daromad olishda davom etmoqda. Jabrlanuvchilar asosan Xitoy fuqarolari hisoblanadi.
Bay mafiyasiga nisbatan chiqarilgan qat’iy hukm nafaqat ushbu guruhga jazo, balki mintaqadagi boshqa jinoiy tashkilotlar uchun ham jiddiy ogohlantirish sifatida baholanmoqda. Shu holatda, xalqaro miqyosdagi kiberfiribgarlikni to‘xtatish uchun bunday choralar yetarli bo‘ladimi?

Правительство Китая привело в исполнение смертный приговор в отношении четырёх лидеров мафии Бай, управлявших империей кибермошенничества на границе с Мьянмой. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение стало вторым крупным приговором за последнюю неделю в борьбе с преступными синдикатами в Мьянме и ясно демонстрирует решимость Пекина в борьбе с сетями онлайн-мошенничества. В судебном процессе, проведённом в провинции Гуандун, группа из 21 человека была признана виновной в мошенничестве, убийствах и принудительном труде.
Семья Бай в течение многих лет управляла казино, борделями и центрами кибермошенничества в городе Лауккай в Мьянме. Лидер клана Бай Суочен имел в своём распоряжении вооружённую группу и контролировал 41 закрытый комплекс.
В этих комплексах тысячи людей были вынуждены работать в условиях принудительного рабства. Согласно судебным документам, в контролируемых семьёй Бай районах наблюдались жестокие случаи насилия.
В результате этих преступлений погибли шесть граждан Китая, один человек покончил с собой, а многие получили серьёзные травмы. Приход семьи Бай к власти был связан с главой военной хунты Мьянмы Мин Аун Хлайном.
Однако в 2023 году правительство Китая выразило недовольство бездействием мьянманских военных в отношении преступных группировок, поддержало местных повстанцев и положило конец деятельности мафии Бай. По данным Организации Объединённых Наций, сотни тысяч людей в Юго-Восточной Азии были принуждены участвовать в схемах онлайн-мошенничества.
Через эти скам-центры преступные группировки ежегодно продолжают получать миллиарды долларов дохода. Жертвами в основном являются граждане Китая.
Жёсткий приговор мафии Бай рассматривается не только как наказание для этой группы, но и как серьёзное предупреждение для других преступных организаций в регионе. В этом контексте остаётся открытым вопрос, будут ли такие меры достаточными для прекращения международного кибермошенничества?