AQSHning Maduroni o‘g‘irlash rejasida LRAD ishlatilganmi?
AQSH maxsus kuchlari tomonidan Venesuela prezidenti Nikolas Maduroni o‘g‘irlashga qaratilgan operatsiya haqida tarqalgan xabarlar turli bahs va taxminlarga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayniqsa, AQSH tomonidan qandaydir maxfiy “super qurol” qo‘llanilgani haqidagi gaplar ko‘p muhokama qilindi. Harbiy ekspert, AQSH armiyasining sobiq ofitseri Stanislav Krapivnik bu borada bir qator fikrlar bildirgan.
U guvohlarning “noma’lum vosita ta’siri”ga o‘xshash holatlarni tasvirlaganini aytgan. Bu holatlarda bosh og‘rig‘i, ko‘ngil aynishi, muvozanatning buzilishi, karaxtlik, bosh aylanishi va qisqa muddatli hushdan ketish kabi alomatlar kuzatilgan.
Ekspertning fikricha, bunday ta’sir uzoq masofali akustik qurilma (LRAD) bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin. Ushbu qurilmalar dastlab kemalar o‘rtasida aloqa uchun ishlab chiqilgan bo‘lsa-da, yuqori quvvatli tovush to‘lqinlari inson organizmiga kuchli ta’sir ko‘rsatishi aniqlangan.
Krapivnikning ta’kidlashicha, bunday texnologiyalar endilikda maxfiy emas. Turli davlatlar, jumladan Rossiya harbiy-dengiz kuchlari ham shunga o‘xshash vositalardan foydalangan.
Bu qurilmalar qaroqchilarga qarshi samarali chiqqanidan so‘ng, politsiya tomonidan namoyishlarni tarqatish maqsadida ham qo‘llanila boshlagan. Masalan, Nyu-Yorkda bunday qurilmalardan foydalanilgach, namoyishchilarda jiddiy sog‘liq muammolari kuzatilgan va bu holatlar sud jarayonlariga sabab bo‘lgan.
Ekspertning yana bir fikriga ko‘ra, bunday qurilmalar kichik qo‘l uskunasi emas, ular katta hajmga ega va ko‘p energiya talab qiladi. Odatda, bunday qurilmalar taktik transport vositalariga o‘rnatiladi.
Bundan tashqari, operatsiya paytida Karakas osmonida CH-47 Chinook vertolyoti ko‘rilgani va undan foydalanilgan bo‘lishi mumkinligi taxmin qilingan. Venesuela havo mudofaa tizimining vaqtincha “o‘chirilgani” haqidagi xabarlar ham e’tiborga sazovor.
Krapivnikning so‘zlariga ko‘ra, bu yerda oddiyroq usul, ya’ni pora berish ishlatilgan bo‘lishi mumkin. Unga ko‘ra, venesuelalik generallardan biri pora olib, havo mudofaasini o‘chirib qo‘ygan, keyin esa mamlakatni tark etgan.
Ekspert, shuningdek, Maduroning qo‘riqchilari orasida ko‘proq kubaliklar borligi haqida ham fikr bildirgan. Bu holat prezidentning o‘z qurolli kuchlariga to‘liq ishonmasligini ko‘rsatishi mumkin.

Использовался ли LRAD в плане похищения Мадуро США?
Распространённые сообщения об операции спецподразделений США по похищению президента Венесуэлы Николаса Мадуро вызвали различные споры и предположения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Особенно активно обсуждались слухи о применении США некого секретного «супероружия». Военный эксперт, бывший офицер армии США Станислав Крапивник высказал по этому поводу ряд мнений.
Он отметил, что свидетели описывали состояния, похожие на воздействие «неизвестного средства». При этом наблюдались такие симптомы, как головная боль, тошнота, нарушение равновесия, слабость, головокружение и кратковременная потеря сознания.
По мнению эксперта, такое воздействие может быть связано с дальнодействующим акустическим устройством (LRAD). Хотя эти устройства изначально были разработаны для связи между кораблями, было установлено, что высокомощные звуковые волны оказывают сильное воздействие на организм человека.
Крапивник подчеркнул, что подобные технологии уже не являются секретными. Различные государства, включая военно-морские силы России, также использовали аналогичные средства.
После того как эти устройства оказались эффективными против пиратов, полиция начала применять их для разгона демонстраций. Например, после использования таких устройств в Нью-Йорке у протестующих наблюдались серьёзные проблемы со здоровьем, что привело к судебным процессам.
По мнению эксперта, эти устройства не являются небольшим ручным оборудованием, они имеют большие размеры и требуют много энергии. Обычно такие устройства устанавливаются на тактические транспортные средства.
Кроме того, во время операции предполагалось, что в небе Каракаса был замечен вертолёт CH-47 Chinook, который, возможно, использовался. Также заслуживают внимания сообщения о временном «отключении» системы противовоздушной обороны Венесуэлы.
По словам Крапивника, здесь мог применяться более простой метод — взятка. По его версии, один из венесуэльских генералов получил взятку, отключил ПВО, а затем покинул страну.
Эксперт также отметил, что среди охраны Мадуро больше кубинцев. Это может свидетельствовать о том, что президент не полностью доверяет собственным вооружённым силам.
В заключение Крапивник подчеркнул, что «самым опасным оружием» являются не экзотические технологии, а экономические инструменты, в частности доллар, и что иногда самое сильное воздействие оказывается не звуком, а расчётами.