Trevi favvorasiga kirish endi pullik bo‘ldi
Italiya poytaxti Rim shahrida joylashgan mashhur Trevi favvorasiga kirish endi pullik bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, sayyohlar favvora hududiga yaqinlashib, unga tanga tashlash uchun to‘lov amalga oshirishlari kerak bo‘ladi. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, har kuni soat 09:00 dan 22:00 gacha favvora hududiga kirish ikki yevro evaziga amalga oshiriladi.
Biroq, besh yoshgacha bo‘lgan bolalar, nogironligi bor shaxslar va Rim shahrida yashovchi fuqarolar ushbu to‘lovdan ozod etiladi. Bundan tashqari, kechqurun va erta tongda favvoraga bepul kirish imkoni saqlanib qoladi.
Rim shahri ma’muriyatining hisob-kitoblariga ko‘ra, chipta sotuvlaridan yiliga 6,5 million yevrodan 20 million yevrogacha daromad kutilmoqda. Ushbu mablag‘lar favvorani saqlash, texnik xizmat ko‘rsatish va xodimlarning maoshlarini qoplashga yo‘naltiriladi.
Shuningdek, favvoraga tashlangan tangalarning avvalgidek Caritas di Roma xayriya tashkilotiga topshirilishi davom ettiriladi. Ushbu tashkilot kam ta’minlangan aholiga yordam ko‘rsatadi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, har yili Trevi favvorasidan o‘rtacha 1,5 million yevro miqdorida tanga yig‘iladi.

Вход в фонтан Треви теперь платный
Вход к знаменитому фонтану Треви, расположенному в столице Италии, Риме, теперь стал платным. Об этом сообщает Zamin.uz.
По сообщениям средств массовой информации, туристам необходимо будет оплачивать вход в зону фонтана, чтобы приблизиться к нему и бросить монету. Согласно официальным данным, вход в зону фонтана осуществляется за два евро ежедневно с 09:00 до 22:00.
Однако дети до пяти лет, лица с инвалидностью и жители города Рима освобождаются от этой платы. Кроме того, сохраняется возможность бесплатного входа к фонтану вечером и рано утром.
По расчетам администрации города Рима, ожидается доход от продажи билетов в размере от 6,5 до 20 миллионов евро в год. Эти средства будут направлены на сохранение фонтана, техническое обслуживание и оплату труда сотрудников.
Также монеты, брошенные в фонтан, как и раньше, будут передаваться благотворительной организации Caritas di Roma. Эта организация оказывает помощь малообеспеченному населению.