AQSh hukumati Venesuela bilan bog‘liq operatsiyalar uchun qancha mablag‘ sarflagani ma’lum bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bloomberg axborot agentligining hisob-kitoblariga ko‘ra, Karib dengizi hududidagi harbiy harakatlar AQSh budjetiga qimmatga tushgan. Umumiy xarajat 2,9 milliard dollar atrofida baholanmoqda.
Eng katta xarajat qismlaridan biri harbiy kemalarning ekspluatatsiya qilish qiymatiga to‘g‘ri kelgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, 2023-yil noyabr oyidan 2024-yil yanvar oyigacha bo‘lgan davrda kemalar uchun kunlik xarajat 20 million dollardan oshgan holatlar kuzatilgan.
Bu operatsiyalar davomida dengizdagi harakatlar sezilarli moliyaviy bosimni keltirib chiqargan. Shunga qaramay, Oq uy vakillari ilgariroq bu operatsiyalar soliq to‘lovchilarga qo‘shimcha xarajat keltirmaganini ta’kidlagan edi.
Ammo hisob-kitoblar shuni ko‘rsatadiki, dengizdagi harakatlarning o‘zi anchagina moliyaviy mablag‘ talab qilgan. Endi asosiy savol shuki, bu kabi katta xarajatlar yana qancha davom etadi va ushbu operatsiyalar qanday natija beradi?

Операции США в Венесуэле обошлись в 2,9 миллиарда долларов
Стало известно, сколько средств правительство США потратило на операции, связанные с Венесуэлой. Об этом сообщает Zamin.uz.
По расчетам информационного агентства Bloomberg, военные действия в Карибском море обошлись бюджету США дорого. Общие расходы оцениваются примерно в 2,9 миллиарда долларов.
Одной из крупнейших статей расходов стала эксплуатация военных кораблей. Согласно данным, в период с ноября 2023 года по январь 2024 года ежедневные расходы на корабли превышали 20 миллионов долларов.
Во время этих операций морские действия вызвали значительное финансовое давление. Тем не менее, представители Белого дома ранее заявляли, что эти операции не привели к дополнительным расходам для налогоплательщиков.
Однако расчеты показывают, что сами морские действия потребовали значительных финансовых средств. Теперь главный вопрос в том, как долго еще будут продолжаться такие большие расходы и какие результаты принесут эти операции?