“The Guardian” nashrining xabar berishicha, fevral oyida mamlakatdagi to‘qqizta yirik qahvaxona tarmog‘i ichimliklar tarkibidagi shakar miqdorini kamida ikki barobarga kamaytirishga kelishib olgan. Statistikaga ko‘ra, Tailand aholisi kuniga o‘rtacha 21 choy qoshiq shakar iste’mol qiladi.
Bu esa Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tavsiya etgan kunlik 6 choy qoshiq me’yordan ancha yuqori. Shirin ichimliklar, jumladan, muzli tay choyi, tapiokali sutli choylar va boshqa turdagi ichimliklar bu ko‘rsatkichning oshishiga sabab bo‘lmoqda.
Tailandda 2017 yildan boshlab qadoqlangan ichimliklarga shakar solig‘i bosqichma-bosqich joriy etilgan. Ushbu soliqning oxirgi bosqichi 2025 yilda amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Natijada ko‘plab ishlab chiqaruvchilar yuqori soliqdan qochish maqsadida retseptlarini o‘zgartirib, shakar miqdorini kamaytirgan. Ammo kafelar va ko‘cha savdogarlari tomonidan joyida tayyorlanadigan ichimliklarga bu soliq tatbiq etilmayapti, bu esa shakar iste’molining asosiy manbai bo‘lib qolmoqda.
Yangi tashabbus yirik qahvaxonalar tarmoqlarini qamrab oladi. Ayrim kafelar mijozlarga ichimliklardagi shirinlik darajasini tanlash imkoniyatini taklif qilmoqda: 0%, 25%, 50%, 75% va 100%.
Yangi qoidalarga ko‘ra, “100% shirinlik” degan o‘lchov oldingiga qaraganda ikki barobar kam shakarni o‘z ichiga oladi. Bu orqali ichimliklar avvalgidek haddan tashqari shirin bo‘lmaydi, shu bilan birga, aholining ortiqcha shakar iste’molini kamaytirishga yordam beradi.

Таиланд усилил меры по сокращению потребления сахара
Правительство Таиланда усиливает меры по сокращению потребления сахара с целью улучшения здоровья населения. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания «The Guardian», в феврале девять крупных сетей кофеен страны договорились как минимум вдвое сократить количество сахара в напитках. По статистике, среднестатистический житель Таиланда потребляет в среднем 21 чайную ложку сахара в день.
Это значительно выше рекомендованной Всемирной организацией здравоохранения нормы в 6 чайных ложек в день. Сладкие напитки, включая холодный тайский чай, молочные чаи с тапиокой и другие виды напитков, способствуют увеличению этого показателя.
В Таиланде с 2017 года постепенно вводится налог на сахар в упакованных напитках. Последний этап этого налога планируется реализовать в 2025 году.
В результате многие производители изменили рецептуры и сократили количество сахара, чтобы избежать высокого налога. Однако налог не распространяется на напитки, приготовленные на месте в кафе и у уличных торговцев, которые остаются основным источником потребления сахара.
Новая инициатива охватывает крупные сети кофеен. Некоторые кафе предлагают клиентам возможность выбирать уровень сладости напитков: 0%, 25%, 50%, 75% и 100%.
Согласно новым правилам, показатель «100% сладости» теперь содержит вдвое меньше сахара, чем раньше. Это позволяет напиткам не быть чрезмерно сладкими, одновременно помогая населению сократить избыточное потребление сахара.