Bu haqda mamlakat mudofaa vaziri Vladislav Kosinyak-Kamish generallar bilan o‘tkazilgan yillik yig‘ilishda ma’lum qildi. Ushbu rejalar Polshaning mudofaa salohiyatini oshirishga qaratilgan bo‘lib, bosqichma-bosqich amalga oshiriladi.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, yarim millionlik armiya tuzish strategik vazifa hisoblanadi. Bu maqsadga erishish uchun bir necha yil davomida keng qamrovli chora-tadbirlar amalga oshiriladi.
Yaqin kelajakda asosiy e’tibor jangovar tayyorgarlikka ega bo‘lgan zaxira kuchlarini shakllantirishga qaratiladi. Shu maqsadda ayrim oliy o‘quv yurtlarida harbiy kafedralar qayta tashkil etiladi va umumiy harbiy tayyorgarlik dasturi joriy etiladi.
Hozirda Polsha Qurolli kuchlarida 218 ming nafar askar va ofitser xizmat qilmoqda. Bu ko‘rsatkich bo‘yicha Polsha NATO davlatlari orasida AQSH va Turkiyadan keyin uchinchi o‘rinda turadi.
Polsha hukumatining ushbu tashabbusi mamlakat xavfsizligini mustahkamlash va xalqaro maydonda o‘z pozitsiyasini kuchaytirishga qaratilgan.

Армия Польши будет увеличена до 500 тысяч военнослужащих
Польша планирует в ближайшие годы расширить свою армию до 500 тысяч военнослужащих. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил министр обороны страны Владислав Косиняк-Камыш на ежегодном совещании с генералами. Эти планы направлены на повышение обороноспособности Польши и будут реализовываться поэтапно.
По словам министра, создание армии численностью в полмиллиона является стратегической задачей. Для достижения этой цели в течение нескольких лет будут реализованы комплексные меры.
В ближайшем будущем основное внимание будет уделено формированию резервных сил с боевой готовностью. В этой связи в некоторых высших учебных заведениях будут реорганизованы военные кафедры и введена общая программа военной подготовки.
В настоящее время в Вооружённых силах Польши служат 218 тысяч солдат и офицеров. По этому показателю Польша занимает третье место среди стран НАТО после США и Турции.
Инициатива правительства Польши направлена на укрепление безопасности страны и усиление её позиций на международной арене.