Trampning Kuba bo‘yicha bayonoti taranglikni kuchaytirdi
AQSh prezidenti Donald Trampning Kuba bo‘yicha bergan shov-shuvli bayonoti xalqaro miqyosda katta muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Reuters agentligi xabariga ko‘ra, Tramp Oq uydan Texasga jo‘nab ketayotganida, Kuba hukumati AQSh bilan muloqot qilayotganini va orol davlatining og‘ir iqtisodiy inqirozga duch kelganini ta’kidlagan. U hatto “Kubani do‘stona tarzda egallab olish” ehtimolini ham tilga olgan.
Tramp o‘z chiqishida Kubani inqiroz holatidagi davlat sifatida ta’riflab, mamlakatda pul, neft va oziq-ovqat tanqisligi kuchayganini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu holat Gavanani AQSh bilan aloqa o‘rnatishga majbur qilgan.
Shuningdek, u bu jarayonda AQSh davlat kotibi Marko Rubioning faol ishtirok etayotganini qo‘shimcha qildi. Biroq Kuba hukumati bu bayonotlarga boshqacha munosabat bildirdi.
Reuters ma’lumotlariga ko‘ra, Gavana AQSh bilan yuqori darajadagi muzokaralar olib borilmayotganini ma’lum qilgan. Shunga qaramay, ayrim norasmiy aloqalar mavjudligi haqidagi xabarlar inkor etilmadi.
Xususan, Marko Rubio sobiq Kuba rahbari Raul Kastroning nabirasi Raul Gilermo Rodriges Kastro bilan bilvosita muloqot qilgani haqida ma’lumotlar tarqalgan. Kuba atrofidagi taranglik esa ortib bormoqda.
Xalqaro axborot agentliklari xabariga ko‘ra, yaqinda Floridada ro‘yxatdan o‘tgan tezyurar qayiqdagi qurollangan shaxslar Kuba suvlariga kirib, patrul kuchlari bilan to‘qnashgan. Bu hodisa bir necha kishining halok bo‘lishiga olib kelgan va Vashington hamda Gavana o‘rtasidagi munosabatlarni yanada keskinlashtirgan.
So‘nggi paytlarda Kubaga nisbatan AQSh bosimi kuchaygani kuzatilmoqda. Xususan, orolga neft yetkazib berishda jiddiy cheklovlar joriy etilgani mamlakatdagi iqtisodiy vaziyatni yanada og‘irlashtirgan.
Trampning bayonotida ham aynan ushbu iqtisodiy inqiroz masalasi asosiy e’tiborda bo‘ldi. Umuman olganda, Trampning “do‘stona egallash” haqidagi gapi oddiy diplomatik izoh emas, balki AQSh va Kuba o‘rtasidagi munosabatlarda yangi, bahsli bosqich boshlanayotganidan darak beradi.
Rasmiy muzokaralar borasida qarama-qarshi ma’lumotlar mavjud bo‘lsa-da, bir narsa aniq: Kuba atrofidagi vaziyat tobora jiddiylashib, xalqaro e’tiborni tortmoqda.

Заявление Трампа по Кубе усилило напряженность
Шумное заявление президента США Дональда Трампа по Кубе вызвало широкие международные обсуждения. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации агентства Reuters, Трамп, направляясь из Белого дома в Техас, подчеркнул, что правительство Кубы ведёт диалог с США и что островное государство столкнулось с серьёзным экономическим кризисом. Он даже упомянул возможность «дружественного захвата Кубы».
В своём выступлении Трамп охарактеризовал Кубу как страну в состоянии кризиса, отметив усиление дефицита денег, нефти и продовольствия. По его словам, эта ситуация вынудила Гавану установить контакты с США.
Кроме того, он добавил, что в этом процессе активно участвует государственный секретарь США Марко Рубио. Однако правительство Кубы выразило иную позицию по этим заявлениям.
По данным Reuters, Гавана сообщила, что не ведёт переговоров с США на высоком уровне. Тем не менее, сообщения о наличии некоторых неофициальных контактов не были опровергнуты.
В частности, распространялась информация о том, что Марко Рубио косвенно общался с Раулем Гильермо Родригесом Кастро, внуком бывшего лидера Кубы Рауля Кастро. Напряжённость вокруг Кубы продолжает расти.
По сообщениям международных информационных агентств, недавно вооружённые лица на скоростном катере, зарегистрированном во Флориде, проникли в воды Кубы и столкнулись с патрульными силами. Этот инцидент привёл к гибели нескольких человек и ещё больше обострил отношения между Вашингтоном и Гаваной.
В последнее время наблюдается усиление давления США на Кубу. В частности, серьёзные ограничения на поставки нефти на остров усугубили экономическую ситуацию в стране.
В заявлении Трампа основное внимание было уделено именно экономическому кризису. В целом, слова Трампа о «дружественном захвате» — это не просто дипломатическое выражение, а сигнал о начале нового, спорного этапа в отношениях между США и Кубой.
Несмотря на противоречивую информацию о проведении официальных переговоров, одно ясно: ситуация вокруг Кубы становится всё более серьёзной и привлекает международное внимание.