Buyuk Britaniya bosh vaziri Kir Starmerning ma’lum qilishicha, London Fors ko‘rfazi mamlakatlarida Eron ishlab chiqargan Shahed dronlari hujumlarini to‘xtatish uchun Ukrainadan mutaxassislarni jalb etadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bosh vazirning bayonotida qayd etilishicha, Britaniya o‘z mutaxassislari bilan birgalikda Fors ko‘rfazi mintaqasidagi hamkorlari uchun Ukraina ekspertlaridan foydalanib, Eron dronlariga qarshi samarali choralar ko‘rishni rejalashtirmoqda. Shu bilan birga, Britaniya hukumati AQSHga Eron bilan bog‘liq amaliyotlarda o‘z bazalaridan foydalanish imkonini bergan, lekin Buyuk Britaniyaning o‘zi bevosita hujumlarda ishtirok etmaydi.
Ushbu qadam mintaqada xavfsizlikni ta’minlash va xalqaro hamkorlikni kuchaytirish maqsadida amalga oshirilayotgani ta’kidlanmoqda. Bu harakatlar Fors ko‘rfazi mintaqasidagi tinchlik va barqarorlikni saqlashga qaratilgan.
Britaniya va uning ittifoqchilari xavfsizlikni ta’minlashda birgalikda harakat qilishni davom ettirmoqda.

Великобритания привлекает украинских специалистов для борьбы с иранскими дронами
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер сообщил, что Лондон привлечет специалистов из Украины для прекращения атак иранских дронов Shahed в странах Персидского залива. Об этом сообщает Zamin.uz.
В заявлении премьер-министра отмечается, что Великобритания вместе со своими специалистами планирует использовать экспертов из Украины для эффективных мер против иранских дронов в регионе Персидского залива. При этом правительство Великобритании предоставило США возможность использовать свои базы для операций, связанных с Ираном, но сама Великобритания не будет непосредственно участвовать в атаках.
Подчеркивается, что этот шаг предпринимается с целью обеспечения безопасности в регионе и укрепления международного сотрудничества. Эти действия направлены на поддержание мира и стабильности в регионе Персидского залива.