Krasnodar shahrida yashovchi bola allaqachon 245 million rubl qiymatidagi qimmat dori bilan ta'minlandi, lekin ikkinchi dori Rossiyada ro'yxatdan o'tmagan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bolaga ushbu dorini mart oyida olish imkoniyati taqdim etilishi kutilmoqda, deb xabar berdi Krasnodar o‘lkasi sog‘liqni saqlash vazirligi. Avvalroq, Kub Mash nashri sakkiz yoshli bolaga "Dyushen mushak distrofiyasi" tashxisi qo'yilgani va u uchun zaruriy dorilarni olishda qiyinchiliklar yuzaga kelgani haqida xabar bergan edi.
Bolaning onasi prokuratura va sudga murojaat qilishga majbur bo'lgan. "Yaxshilik doirasi" jamg‘armasi tomonidan bola qimmatbaho "Elevidis" dorisi bilan ta'minlandi.
Biroq "Deflazakort" dorisi Rossiyada ro'yxatdan o'tmagan, shuning uchun uni faqat sud qarori bilan olish mumkin. Hozirda bu masala hal etilgan va bolaga ushbu dori vositasini bu oyda olish kafolatlangan, deb ma'lum qildi vazirlik.

В Краснодаре ребенку предоставили дорогостоящие лекарства
Ребенок, проживающий в Краснодаре, уже обеспечен дорогостоящими лекарствами на сумму 245 миллионов рублей, однако второе лекарство не зарегистрировано в России. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ожидается, что ребенок сможет получить это лекарство в марте, сообщили в министерстве здравоохранения Краснодарского края. Ранее издание Kub Mash сообщало, что восьмилетнему ребенку поставлен диагноз "Дюшеновская мышечная дистрофия" и возникли трудности с получением необходимых лекарств.
Мать ребенка была вынуждена обращаться в прокуратуру и суд. Фонд "Круг добра" обеспечил ребенка дорогостоящим препаратом "Элевидис".
Однако препарат "Дефлазакорт" не зарегистрирован в России, поэтому его можно получить только по решению суда. В настоящее время этот вопрос решен, и министерство гарантирует, что ребенок получит это лекарство в этом месяце.