AQSH Eronning aloqa va harbiy tizimlariga zarba berdi
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Florida shtatida o‘tkazilgan Amerika qalqoni sammitida Eronning telekommunikatsiya tizimi to‘liq ishdan chiqarilganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning aytishicha, Amerika tomonidan amalga oshirilgan maxsus operatsiya orqali Eronning barcha aloqa vositalari yo‘q qilingan va mamlakat ichidagi aloqa tizimi butunlay izdan chiqqan. Tramp nutqida nafaqat aloqa tizimi, balki Eronning harbiy qudratiga ham jiddiy zarba berilganini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, AQSH kuchlari operatsiya davomida Eronning 42 ta harbiy kemasini yo‘q qilgan. Prezident yo‘q qilingan kemalar orasida juda yiriklari ham borligini qo‘shimcha qildi.
2024 yil 28 fevral kuni AQSH va Isroil Eron hududiga qarshi keng ko‘lamli havo hujumlarini boshlagani eslatib o‘tildi. Ushbu hujumlar natijasida Eron oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomanaiy halok bo‘lgani haqida xabarlar tarqaldi.
Bu ma’lumot 28 fevralda paydo bo‘lgan bo‘lsa-da, Eron rasmiylari uni faqat 1 mart kuni rasman tasdiqlashdi. Hozirgi vaziyatda mintaqadagi taranglik yuqori darajada saqlanib qolmoqda.

США нанесли удар по коммуникационным и военным системам Ирана
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп на саммите Американский щит во Флориде заявил, что телекоммуникационная система Ирана полностью выведена из строя. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, в результате специальной операции, проведенной Америкой, все средства связи Ирана были уничтожены, и внутренняя коммуникационная система страны полностью вышла из строя. В своей речи Трамп подчеркнул, что серьезный удар был нанесен не только по системе связи, но и по военной мощи Ирана.
По его словам, силы США во время операции уничтожили 42 военных корабля Ирана. Президент добавил, что среди уничтоженных кораблей есть и очень крупные.
Напоминается, что 28 февраля 2024 года США и Израиль начали масштабные воздушные удары по территории Ирана. В результате этих ударов появились сообщения о гибели высшего лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи.
Хотя эта информация появилась 28 февраля, официально иранские власти подтвердили ее только 1 марта. В настоящее время напряженность в регионе остается на высоком уровне.