AQSh va Ukraina harbiy hamkorligi yangi bosqichda
Amerika Qo‘shma Shtatlari hukumati Kiyevdan Rossiya tomonidan keng qo‘llanilayotgan Eronning "Shahed" dronlariga qarshi kurashishda yordam so‘radi. Bu vaziyat ikki davlat o‘rtasidagi harbiy hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishi mumkin.
Bu haqda semafor.com xabar berdi. Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy ushbu hamkorlik evaziga AQShdan "Patriot" raketalari yetishmovchiligini qoplashni so‘radi.
Bloomberg xabariga ko‘ra, Kiyev dronlarga qarshi kurash bo‘yicha o‘z mutaxassislari va yo‘riqnomalarini taqdim etishga tayyor. Zelenskiy bu o‘zaro manfaatli almashinuv bo‘lishi kerakligini ta’kidladi.
Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, Yaqin Sharqdagi mojaro Ukraina uchun zarur bo‘lgan o‘q-dorilar ta’minotiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Yevropa Ittifoqining inson huquqlari bo‘yicha maxsus vakili Kaysa Ollongrenning so‘zlariga ko‘ra, agar urush uzoq davom etsa, bu Ukraina mudofaa qobiliyatini zaiflashtirishi ehtimoli bor.

Военное сотрудничество США и Украины на новом этапе
Правительство Соединенных Штатов обратилось к Киеву с просьбой помочь в борьбе с иранскими дронами "Shahed", которые широко используются Россией. Эта ситуация может вывести военное сотрудничество между двумя странами на новый уровень.
Об этом сообщает semafor.com. Президент Украины Владимир Зеленский попросил США компенсировать нехватку ракет "Patriot" в обмен на это сотрудничество.
По данным Bloomberg, Киев готов предоставить своих специалистов и инструкции по борьбе с дронами. Зеленский подчеркнул, что это должно быть взаимовыгодным обменом.
По мнению экспертов, конфликт на Ближнем Востоке может негативно сказаться на поставках необходимых Украине боеприпасов. По словам специального представителя Европейского Союза по правам человека Кайсы Оллонгрен, если война затянется, это может ослабить обороноспособность Украины.
В настоящее время конкуренция за ресурсы усиливается. Конфликт расширяется.
США временно закрыли посольство в Кувейте, а Израиль нанес удары по Бейруту. Международное сообщество обеспокоено дальнейшим осложнением ситуации на Ближнем Востоке.