Shri Lanka qirg‘oqlari yaqinida joylashgan Eronning Dena harbiy kemasi bilan bog‘liq jiddiy voqea sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
AQSh kuchlari tomonidan hujumga uchragan kema ekipaji og‘ir ahvolga tushib qoldi. Hujumdan biroz avval kema komandiri o‘z otasi bilan bog‘lanib, vaziyatning keskinlashganini bildirgan edi.
Amerika tarafidan kemani tark etish bo‘yicha ikki marta ogohlantirish berilganiga qaramay, komandir o‘z kemasini tashlab ketmaslikka qat’iy qaror qilgan. Bu jasoratli qaror fojiali yakun topdi.
Kema AQSh kuchlari tomonidan o‘qqa tutilishi natijasida yuzdan ortiq dengizchi hayotdan ko‘z yumdi. Hozirgi ma’lumotlarga ko‘ra, kemadagi ekipaj a’zolaridan faqatgina 32 nafari omon qolgan.
Ushbu voqea xalqaro hamjamiyatda katta shov-shuvga sabab bo‘lmoqda va tomonlar o‘rtasidagi ziddiyatlarni kuchaytirishi mumkin. Hozirda halokat joyida qutqaruv ishlari davom etmoqda.
Eron tomoni bu hodisani keskin qoralab, xalqaro huquq normalari buzilganini ta’kidlamoqda. AQSh hukumati esa hali bu voqea yuzasidan rasmiy bayonot bermagan.

Шри-Ланка близко иранское судно подверглось трагической атаке
Произошло серьёзное происшествие с иранским военным кораблём Dena, находящимся у берегов Шри-Ланки. Об этом сообщает Zamin.uz.
Экипаж судна, подвергшегося атаке со стороны сил США, оказался в тяжёлом положении. Незадолго до атаки командир корабля связался с отцом и сообщил об обострении ситуации.
Несмотря на два предупреждения со стороны американской стороны покинуть судно, командир твёрдо решил не оставлять свой корабль. Это смелое решение закончилось трагически.
В результате обстрела корабля силами США погибло более ста моряков. По текущим данным, выжили только 32 члена экипажа.
Это событие вызвало большой резонанс в международном сообществе и может усилить напряжённость между сторонами. В настоящее время на месте катастрофы продолжаются спасательные работы.
Иранская сторона резко осуждает этот инцидент, подчёркивая нарушение норм международного права. Правительство США пока не сделало официальных заявлений по этому поводу.