Lionel Messi Tramp bilan uchrashuvi sabab tanqidga uchradi
Inter Mayami jamoasi hujumchisi Lionel Messi Oq uyga tashrif buyurib, AQSH prezidenti Donald Tramp bilan uchrashganidan so‘ng ijtimoiy tarmoqlarda tanqidlar markaziga aylandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Florida klubi futbolchilari prezidentning Eronni bombardimon qilish haqidagi nutqini taxminan 10 daqiqa tinglashga majbur bo‘lgani aytilmoqda. Trampning nutqidan tarqalgan qisqa parcha AQSH harbiylari isroillik sheriklari bilan birgalikda dushmanni rejalashtirilgan muddatdan oldin yo‘q qilishni davom ettirayotgani haqida edi.
U, agar zarba berilmaganida ular AQSHga hujum qilgan bo‘lardi, degan mazmunda gapirdi. Bu so‘zlar futbolga aloqasi bo‘lmagan siyosiy kontekstni yanada qizitdi.
Shundan so‘ng ayrim muxlislar, xususan eronlik yosh futbol ishqibozlari norozilik bildira boshladi. Ular orasida kimdir Messini tanqid qildi, kimdir esa norozilik sifatida uning futbolkasini tashlab yuborish yoki yoqishni ko‘rsatdi.
Ayrimlar hatto kumirlariga nisbatan ko‘ngillari qolganini ham yashirmadi. Bu holatga Inter Mayami bosh murabbiyi Xaviyer Maskerano ham izoh berdi.
Unga ko‘ra, bu uchrashuv faqat jamoani tabriklash uchun bo‘lishi va asosan futbol haqida gap ketishi kutilgan edi. Biroq voqealar kutilganidek bo‘lmadi va uchrashuv boshqa mavzularga burildi.
Qizig‘i, bu birinchi marta kuzatilayotgan holat emas. Avvalroq, Tramp bilan uchrashgan Krishtianu Ronaldu ham shunga o‘xshash tanqidlarga uchragan edi.
Xulosa shuki, katta futbol yulduzlari qayerga borsa ham, har bir qadam — kamera, har bir kadr — bahs. Messi uchun bu safar maydon emas, balki fon "o‘yin"ga aylandi.

Лионель Месси подвергся критике из-за встречи с Трампом
Нападающий команды Интер Майами Лионель Месси после визита в Белый дом и встречи с президентом США Дональдом Трампом стал объектом критики в социальных сетях. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается, что футболисты клуба из Флориды были вынуждены слушать примерно 10 минут речь президента о бомбардировке Ирана. Краткий отрывок из речи Трампа касался того, что американские военные вместе с израильскими союзниками продолжают уничтожать врага раньше запланированного срока.
Он заявил, что если бы удар не был нанесён, то они бы атаковали США. Эти слова ещё больше обострили политический контекст, не связанный с футболом.
После этого некоторые болельщики, в частности молодые иранские футбольные фанаты, начали выражать недовольство. Среди них кто-то критиковал Месси, кто-то демонстрировал протест, выбрасывая или сжигая его футболку.
Некоторые даже не скрывали, что потеряли доверие к своему кумиру. На эту ситуацию отреагировал и главный тренер Интер Майами Хавьер Маскерано.
По его словам, эта встреча должна была быть только поздравительной для команды и в основном касаться футбола. Однако события развивались не так, как ожидалось, и разговоры перешли на другие темы.
Интересно, что это не первый подобный случай. Ранее Криштиану Роналду, встретившись с Трампом, также подвергался похожей критике.
Вывод таков: куда бы ни направлялись большие футбольные звёзды, каждый их шаг — это камера, каждый кадр — повод для обсуждения. Для Месси на этот раз поле стало не ареной, а фоном для "игры".