Xitoy Yaqin Sharqda harbiy harakatlarni to‘xtatishga chaqirdi
Xitoy tashqi ishlar vaziri Vang I Yaqin Sharqdagi vaziyatning nazoratdan chiqmasligi va mojaroning boshqa davlatlarga tarqalmasligi uchun zudlik bilan harbiy harakatlarni to‘xtatishga chaqirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Pekinda o‘tkazilgan brifingda diplomat bu muammoni kuch ishlatish orqali hal etish mumkin emasligini ta’kidladi. Aksincha, qurolli to‘qnashuvlar yangi nafrat va nizolarni yuzaga keltirib, vaziyatni yanada murakkablashtiradi.
Vang I mintaqa davlatlari, jumladan Eronning suvereniteti va hududiy yaxlitligini hurmat qilish zarurligini qayd etdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, kuch ishlatish buyuklik belgisi emas, begunoh odamlar esa urush qurboni bo‘lmasligi kerak.
“Kuch har doim ham haqli bo‘lavermaydi, dunyo o‘rmon qonunlariga qaytmasligi lozim”, dedi vazir. Shuningdek, u mintaqa xalqlari o‘z taqdirini o‘zi belgilashi, tashqi kuchlarning ichki ishlariga aralashuvi va rangli inqiloblarni qo‘zg‘ash urinishlari hech qachon qo‘llab-quvvatlanmasligini qo‘shimcha qildi.
Diplomat barcha tomonlarni muzokara stoliga qaytishga va kelishmovchiliklarni teng huquqli muloqot orqali hal etishga chaqirdi. Xitoy tomoni Yaqin Sharqni tinchlik va barqarorlikka qaytarish, mintaqada xavfsizlikni ta’minlash uchun global tashabbuslarni amalga oshirishda hamkorlik qilishga tayyor ekanligini bildirdi.
Eslatib o‘tamiz, 2025 yil 28 fevral kuni AQSh va Isroil Eron hududiga raketa zarbalarini berib, Eron oliy rahbari Ali Xomanaiyni yo‘q qilgan edi. Bunga javoban Tehron Isroil va Fors ko‘rfazidagi Amerika bazalariga hujum qilib, neft tashish uchun muhim bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozini yopib qo‘ydi.
Bu voqealar mintaqadagi vaziyatni yanada murakkablashtirdi va xalqaro hamjamiyatning diqqatini tortmoqda.

Китай призвал прекратить военные действия на Ближнем Востоке
Министр иностранных дел Китая Ван И призвал немедленно прекратить военные действия, чтобы ситуация на Ближнем Востоке не вышла из-под контроля и конфликт не распространился на другие страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
На брифинге в Пекине дипломат подчеркнул, что эту проблему нельзя решить с помощью силы. Напротив, вооружённые столкновения порождают новую ненависть и конфликты, усложняя ситуацию.
Ван И отметил необходимость уважения суверенитета и территориальной целостности стран региона, включая Иран. По его словам, применение силы — не признак величия, а невинные люди не должны становиться жертвами войны.
«Сила не всегда означает правоту, мир не должен возвращаться к законам джунглей», — сказал министр. Он также добавил, что народы региона должны сами определять свою судьбу, а вмешательство внешних сил во внутренние дела и попытки организации цветных революций никогда не будут поддерживаться.
Дипломат призвал все стороны вернуться за стол переговоров и решать разногласия через равноправный диалог. Китайская сторона выразила готовность сотрудничать в реализации глобальных инициатив по возвращению мира и стабильности на Ближний Восток и обеспечению безопасности в регионе.
Напомним, 28 февраля 2025 года США и Израиль нанесли ракетные удары по территории Ирана, уничтожив высшего лидера Ирана Али Хаменеи. В ответ Тегеран атаковал базы США в Израиле и Персидском заливе, а также закрыл стратегически важный для транспортировки нефти Ормузский пролив.