Eron Ekspertlar kengashi yaqinda favqulodda yig'ilish o'tkazib, mamlakatning yangi oliy rahbari lavozimiga Sayyid Mojtabo Xomanaiyni tanladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muhim qaror amaldagi oliy rahbar Ali Xomanaiyning vafoti haqidagi xabarlar tarqalgandan so'ng, davlat boshqaruvida hech qanday bo'shliq yuzaga kelmasligi uchun tezda qabul qilindi. Yetmish besh yoshli Mojtabo Xomanaiy o'zining uzoq yillik faoliyati davomida siyosiy va diniy doiralarda katta nufuzga ega shaxs sifatida tanilgan.
Ushbu inson Islom inqilobi qo'riqchilari korpusi bilan ham yaqin aloqalarni saqlab kelgan bo'lib, bu uning yangi lavozimga tayinlanishida muhim omil bo'ldi. Xalqaro ommaviy axborot vositalari, xususan The Guardian nashri yozishicha, ushbu tayinlov 1979-yildagi Islom inqilobidan keyin ilk bor hokimiyatning ota va o'g'il vorisligi asosida o'tishini anglatmoqda.
Bu holat Eron ichki siyosatida ham, xalqaro maydonda ham turli bahs-munozaralarni keltirib chiqarishi kutilmoqda. Reuters axborot agentligi esa ushbu qaror Ali Xomanaiyning AQSH va Isroil hujumlari oqibatida halok bo'lgani haqidagi ma'lumotlar fonida qabul qilinganini ta'kidlab o'tgan.
Hozirgi kunda Eron rahbariyati oldida jiddiy sinovlar turibdi. Yangi tayinlangan rahbar Mojtabo Xomanaiy mamlakat ichidagi barqarorlikni saqlab qolish va tashqi bosimlar ostida qanday siyosat yuritishi yaqin kunlarda ma'lum bo'ladi.
Mintaqadagi harbiy va siyosiy taranglik sharoitida yangi rahbarning qabul qiladigan har bir qarori va tadbirlari Eronning kelgusi taqdirini belgilab beruvchi asosiy omilga aylanadi. Xalq va xalqaro hamjamiyat endi uning qanday yo'l tutishini diqqat bilan kuzatib boradi.

На пост верховного лидера Ирана назначен Мохтада Хомейни.
Совет экспертов Ирана недавно провел внеочередное заседание и избрал Сейида Мохтаду Хомейни на пост нового верховного лидера страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это важное решение было принято незамедлительно после распространения сообщений о смерти действующего верховного лидера Али Хомейни, чтобы избежать вакуума в управлении государством. Семидесятипятилетний Мохтада Хомейни известен как авторитетная фигура в политических и религиозных кругах благодаря своей многолетней деятельности.
Он также поддерживал тесные связи с Корпусом стражей Исламской революции, что стало важным фактором при его назначении на новую должность. По сообщениям международных СМИ, в частности издания The Guardian, это назначение означает первый случай передачи власти от отца к сыну после Исламской революции 1979 года.
Ожидается, что эта ситуация вызовет различные дискуссии как во внутренней политике Ирана, так и на международной арене. Информационное агентство Reuters отметило, что это решение было принято на фоне сообщений о гибели Али Хомейни в результате атак США и Израиля.
Сегодня перед руководством Ирана стоят серьезные испытания. То, как новый назначенный лидер Мохтада Хомейни сохранит стабильность внутри страны и какую политику будет проводить под внешним давлением, станет известно в ближайшие дни.
В условиях военного и политического напряжения в регионе каждое решение и действие нового лидера станут ключевым фактором, определяющим будущее Ирана. Народ и международное сообщество с вниманием будут следить за тем, какой путь он выберет.