Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp mamlakat siyosatida yana bir jiddiy va keskin qadam tashladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Senat tomonidan Saylovchilarning saylovlarda ishtirok etish huquqini himoya qilish to'g'risidagi qonun, ya'ni SAVE qonuni ma'qullanmaguncha, boshqa hech qanday qonun loyihasini imzolamasligini ochiq e'lon qildi. Oq uy rahbari o'zining bu qarorini Truth Social ijtimoiy tarmog'i orqali e'lon qilib, pozitsiyasini qat'iy himoya qilishga tayyor ekanligini bildirdi.
Prezidentning ta'kidlashicha, mazkur qonun loyihasi AQSH saylov tizimining eng oliy va oltin standartiga aylanishi lozim bo'lib, unda hech qanday yumshatishlarga yo'l qo'yilmaydi. Prezidentning talablariga ko'ra, har bir saylovchi o'z shaxsini va fuqaroligini tasdiqlovchi rasmiy hujjatlarni taqdim etishi shart.
Shuningdek, u pochta orqali yuboriladigan byulletenlarga qarshi chiqib, bunday imtiyozni faqat harbiy xizmatchilar va og'ir kasallik yoki nogironlik holatlarida bo'lgan shaxslarga cheklashni taklif qildi. Bu tashabbus kelasi yilning 3 noyabr kuni bo'lib o'tadigan AQSH Kongressiga oraliq saylovlar arafasida siyosiy kurashni yanada kuchaytirib yubordi.
Tahlilchilar fikriga ko'ra, Tramp o'z tarafdorlarini safarbar etish va saylov jarayonidagi shaffoflikni ta'minlash bahonasida ushbu qat'iy qoidalarni joriy etishga urinmoqda. Vaziyatni yanada murakkablashtirayotgan omil shundaki, Tramp Senatdagi respublikachilar ko'pchilik yetakchisi Jon Tyunga murojaat qilib, qonun loyihasini qabul qilishda filibaster taktikasini chetlab o'tishni so'radi.
Odatda Senatda qonun qabul qilinishi uchun 60 ta ovoz talab etiladi, biroq Tramp respublikachilar 51 ta ovoz bilan ham bu hujjatni o'tkazishi mumkinligiga ishonmoqda. Bu esa demokratlar va respublikachilar o'rtasidagi qarama-qarshilikni yangi bosqichga olib chiqadi.
Demokratlar partiyasi vakillari esa ushbu qonun loyihasi oddiy fuqarolarning ovoz berish huquqini cheklashi va saylov jarayonida sun'iy to'siqlar yaratishidan xavotirda. SAVE qonuni fevral oyida Vakillar palatasi tomonidan ma'qullangan bo'lib, respublikachilar orasida katta qo'llab-quvvatlashga ega.
Biroq demokratlar bu qonun loyihasi saylovchilar ro'yxatidan o'tishni qiyinlashtirishi va ayniqsa, kam ta'minlangan qatlamlarning ovoz berishiga to'sqinlik qilishini ta'kidlamoqda. 2026 yil kuzida bo'lib o'tadigan oraliq saylovlar har ikki partiya uchun ham hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Demokratlar Vakillar palatasidagi nazoratni qaytarib olishga umid qilayotgan bo'lsa, respublikachilar hozirgi ustunlikni saqlab qolish uchun barcha vositalarni ishga solmoqda. AQSH siyosiy tarixida oraliq saylovlar ko'pincha amaldagi hukumat uchun qiyin kechishi va hukmron partiyaning mag'lubiyatga uchrashi odatiy hol hisoblanadi, shu sababli Trampning bu qat'iy harakati strategik ahamiyat kasb etadi.

Трамп заявил, что не будет подписывать другие документы, пока закон SAVE не будет одобрен.
Президент Соединённых Штатов Америки Дональд Трамп сделал ещё один серьёзный и резкий шаг в политике страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он открыто заявил, что не подпишет никакие другие законопроекты, пока Сенат не одобрит закон о защите права избирателей на участие в выборах, то есть закон SAVE. Глава Белого дома объявил о своём решении через социальную сеть Truth Social и выразил готовность твёрдо защищать свою позицию.
По словам президента, данный законопроект должен стать высшим и золотым стандартом избирательной системы США, без каких-либо послаблений. По требованию президента, каждый избиратель обязан предъявить официальные документы, подтверждающие личность и гражданство.
Кроме того, он выступил против бюллетеней, отправляемых по почте, предложив ограничить такое право только военнослужащими и лицами с тяжёлыми заболеваниями или инвалидностью. Эта инициатива усилила политическую борьбу накануне промежуточных выборов в Конгресс США, которые пройдут 3 ноября следующего года.
По мнению аналитиков, Трамп пытается мобилизовать своих сторонников и под предлогом обеспечения прозрачности избирательного процесса ввести эти строгие правила. Ситуацию усложняет тот факт, что Трамп обратился к лидеру большинства республиканцев в Сенате Джону Тью, попросив обойти тактику флибустьера при принятии законопроекта.
Обычно для принятия закона в Сенате требуется 60 голосов, однако Трамп уверен, что республиканцы смогут провести этот документ при 51 голосе. Это выведет противостояние между демократами и республиканцами на новый уровень.
Представители Демократической партии опасаются, что этот законопроект ограничит право простых граждан голосовать и создаст искусственные препятствия в избирательном процессе. Закон SAVE был одобрен Палатой представителей в феврале и пользуется широкой поддержкой среди республиканцев.
Однако демократы подчёркивают, что этот закон усложнит регистрацию избирателей и особенно помешает голосованию малообеспеченных слоёв населения. Промежуточные выборы осенью 2026 года имеют решающее значение для обеих партий.
Если демократы надеются вернуть контроль над Палатой представителей, то республиканцы используют все средства, чтобы сохранить нынешнее преимущество. В политической истории США промежуточные выборы часто бывают сложными для действующей власти и приводят к поражению правящей партии, поэтому решительные действия Трампа имеют стратегическое значение.