Tramp vakili Rossiyadan Eronga razvedka yuborishni to‘xtatishni talab qildi
Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Trampning maxsus vakili Stiv Uitkoff Rossiya tomonidan Eronga yuborilayotgan razvedka ma’lumotlarini to‘xtatish bo‘yicha murojaat bilan chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muhim bayonot prezidentning maxsus samolyoti bortida jurnalistlar bilan bo‘lib o‘tgan suhbat davomida e’lon qilindi. Stiv Uitkoffning ta’kidlashicha, Moskva Tehronga qandaydir harbiy yoki ma’lumotli yordam ko‘rsatishga urinmoqda bo‘lsa-da, hozirgi kunda bunday choralar sezilarli natija bermayapti.
U so‘nggi haftalarda sodir bo‘lgan voqealarga tayanib, Eron Rossiyadan olib kelgan ma’lumotlarni amaliy jihatdan samarali ishlatishga qodir emasligini aytdi. Prezident Donald Tramp esa Rossiyaning mintaqadagi mojaro atrofidagi ehtimoliy roli haqida o‘z fikrini bildirib, AQSh harbiylari Eronning asosiy salohiyatini allaqachon izdan chiqarganini tasdiqladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Tehronga uzatilishi mumkin bo‘lgan har qanday yangi axborot yoki ma’lumot hozirgi kunda hal qiluvchi ahamiyatga ega emas. Bu gaplar AQShning mintaqadagi harbiy kuchlari oldida Eronning imkoniyatlari cheklanganligini ko‘rsatmoqda.
Avvalroq CNN telekanali o‘z manbalariga tayanib, Rossiya Eronga Yaqin Sharqdagi Amerika harbiy bazalari va obyektlarining joylashuvi haqida ma’lumotlar yetkazib berayotgani xabarini tarqatgan edi. Aynan shu fonda Vashingtondan yangragan rasmiy bayonotlar Moskva va Tehron o‘rtasidagi ehtimoliy hamkorlik masalasini yana bir bor keng jamoatchilik oldiga qayta olib chiqdi.
Hozirgi vaziyatda ikki davlat o‘rtasidagi bog‘liqlik darajasi va uning kelajakdagi oqibatlari xalqaro siyosat uchun katta ahamiyat kasb etmoqda.

Представитель Трампа потребовал от России прекратить передачу разведданных Ирану
Специальный представитель президента США Дональда Трампа Стив Уиткофф выступил с призывом к России прекратить передачу разведывательных данных Ирану. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это важное заявление было сделано во время беседы с журналистами на борту специального самолета президента. По словам Стива Уиткоффа, хотя Москва и пытается оказать Тегерану какую-либо военную или информационную помощь, на данный момент такие меры не дают ощутимых результатов.
Ссылаясь на события последних недель, он заявил, что Иран не способен эффективно использовать полученные от России данные. Президент Дональд Трамп, в свою очередь, высказал свое мнение о возможной роли России в региональном конфликте и подтвердил, что американские военные уже нейтрализовали основные возможности Ирана.
По его словам, любая новая информация или данные, которые могут быть переданы Тегерану, в настоящее время не имеют решающего значения. Эти слова свидетельствуют об ограниченности возможностей Ирана перед лицом американских военных сил в регионе.
Ранее телеканал CNN со ссылкой на свои источники сообщил, что Россия передает Ирану данные о расположении американских военных баз и объектов на Ближнем Востоке. Именно на этом фоне официальные заявления из Вашингтона вновь вынесли вопрос о возможном сотрудничестве между Москвой и Тегераном на широкую общественную дискуссию.
В текущей ситуации степень взаимосвязи между двумя государствами и ее возможные последствия имеют большое значение для международной политики.