Mers Erondagi vaziyat Yevropa uchun migratsiya xavfi deb bildi
Germaniya kansleri Fridrix Mers Eron davlatidagi siyosiy va iqtisodiy vaziyatning keskinlashuvi Yevropa qit’asi uchun yangi va jiddiy migratsiya xavfini keltirib chiqarishi mumkinligini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Myunxen shahrida bo‘lib o‘tgan xalqaro yarmarka yakunlari munosabati bilan tashkil etilgan matbuot anjumani paytida so‘zlagan davlat boshlig‘i, Berlin rasmiylari 2015 yilda Suriya urushi tufayli yuzaga kelgan og‘ir ssenariyning qayta takrorlanishini xohlamasligini alohida ta’kidladi. Uning fikricha, Eron hududining barqarorligi va davlat suverenitetini saqlab qolish nafaqat yaqin atrof-muhit uchun, balki butun Yevropa xavfsizligi uchun ham hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Mers Eron aholisi soni to‘qson milliondan oshganini eslatib, mamlakat ichidagi ijtimoiy va iqtisodiy muammolarni hal qilish zarurligini qayd etdi. Kanslerning tahliliy fikriga ko‘ra, agar Eronda davlat boshqaruvi zaiflashsa yoki iqtisodiy tizim to‘liq ishdan to‘xtasa, bu millionlab odamlarning hayotini qutqarish uchun Yevropa tomon yo‘l olishiga sabab bo‘lishi mumkin.
Hozirgi paytda Germaniya hukumati kelajakda qanchalik ko‘p odamlarning qochqin bo‘lib kishi mumkinligini aniq bashorat qilishda qiynalmoqda. Biroq, vaziyatning nazoratsiz rivojlanishi Yevropa Ittifoqi uchun jiddiy siyosiy va iqtisodiy sinov bo‘lishi aniq.
Tarixga nazar tashlasak, 2011 yilda Suriyada boshlangan fuqarolar urushi tufayli vujudga kelgan migratsiya inqirozi 2015 yilda eng yuqori darajaga yetgan edi. O‘sha davrda Germaniya hududiga bir millionga yaqin qochqin kirib kelgan bo‘lib, sobiq kansler Angela Merkelning ularni qabul qilish qarori mamlakat ijtimoiy tizimiga ulkan bosim o‘tkazgan edi.
Bu jarayon davlat infratuzilmasi, xususan maktablar va fabrikalarni vaqtinchalik boshpanaga aylantirishga majbur qilgan. Natijada Germaniya ichki siyosatida keskin o‘zgarishlar yuz berib, migratsiyani cheklashni talab qiluvchi siyosiy kuchlarning ommalashuviga zamin yaratilgan edi.
Fridrix Mers hozirgi vaziyatni yumshatish va kelajakdagi xavflarni bartaraf etish maqsadida AQSH hamda Isroilni Eron bilan tezroq muzokaralar stoliga o‘tirishga chaqirdi. Kanslerning ta’kidlashicha, diplomatik yo‘l bilan barqarorlikka erishish yangi qochqinlar oqimining oldini olishning yagona va eng samarali usulidir.
Germaniya hukumati Eron davlatining mustaqilligini saqlab qolish orqali o‘z chegaralarini va ichki ijtimoiy barqarorligini himoya qilishga harakat qilyapti. Kelajakda yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan har qanday katta geosiyosiy inqiroz Yevropa davlatlarini yana bir bor o‘z migratsiya siyosatini qayta ko‘rib chiqishga va yangi choralar ko‘rishga majbur qilishi mumkin.

Мерц назвал ситуацию в Иране миграционной угрозой для Европы
Канцлер Германии Фридрих Мерц заявил, что обострение политической и экономической ситуации в Иране может создать новую серьезную миграционную угрозу для европейского континента. Об этом сообщает Zamin.uz.
Выступая на пресс-конференции, организованной по итогам международной ярмарки в Мюнхене, глава государства особо подчеркнул, что берлинские власти не хотят повторения тяжелого сценария 2015 года, возникшего из-за войны в Сирии. По его мнению, сохранение стабильности на территории Ирана и государственного суверенитета имеет решающее значение не только для ближнего зарубежья, но и для безопасности всей Европы.
Мерц напомнил, что население Ирана превышает девяносто миллионов человек, и отметил необходимость решения внутренних социальных и экономических проблем страны. Согласно аналитическому мнению канцлера, если государственное управление в Иране ослабнет или экономическая система полностью остановится, это может стать причиной того, что миллионы людей отправятся в Европу ради спасения своей жизни.
В настоящее время правительство Германии испытывает трудности с точным прогнозированием того, сколько людей могут стать беженцами в будущем. Однако очевидно, что неконтролируемое развитие ситуации станет серьезным политическим и экономическим испытанием для Европейского Союза.
Если обратиться к истории, миграционный кризис, возникший в результате гражданской войны, начавшейся в Сирии в 2011 году, достиг пика в 2015 году. В тот период на территорию Германии прибыло почти миллион беженцев, и решение бывшего канцлера Ангелы Меркель принять их оказало огромное давление на социальную систему страны.
Этот процесс вынудил государство перепрофилировать инфраструктуру, в частности школы и фабрики, во временные убежища. В результате в внутренней политике Германии произошли резкие изменения, что создало почву для популярности политических сил, требующих ограничения миграции.
Фридрих Мерц призвал США и Израиль как можно скорее сесть за стол переговоров с Ираном, чтобы смягчить текущую ситуацию и устранить будущие угрозы. По словам канцлера, достижение стабильности дипломатическим путем является единственным и наиболее эффективным способом предотвращения нового потока беженцев.
Правительство Германии стремится защитить свои границы и внутреннюю социальную стабильность, сохраняя независимость государства Иран. Любой крупный геополитический кризис, который может возникнуть в будущем, способен вынудить европейские страны еще раз пересмотреть свою миграционную политику и принять новые меры.