Qozog‘istonda kelasi kunlarda ellik daraja sovuq kutilmoqda
Qozog‘istonning bir qancha hududlarida kelasi kunlarda, ya’ni o‘n va o‘n bir mart sanalarida ob-havo keskin ravishda sovuqlashishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sinoptiklarning taqdim etgan ma’lumotlariga ko‘ra, tungi vaqtlarda havo harorati ayrim joylarda ellik daraja sovuqqacha pasayishi mumkin. Ushbu og‘ir holat munosabati bilan mamlakat bo‘ylab shoshilinch ogohlantirishlar e’lon qilindi.
Bu haqida Tengrinews sayti xabar berdi. Xususan, Oqmo‘la, Aqto‘be, Pavlodar va Shimoliy Qozog‘iston viloyatlarida eng past haroratlar qayd etilishi kutilmoqda.
Masalan, Shimoliy Qozog‘iston viloyatida termometr ko‘rsatkichlari qirq uch daraja sovuqqacha yetishi mumkin. Poytaxt yaqinidagi Ko‘kshetau shahrida ham tungi vaqtda yetmish darajagacha sovuq bo‘lishi bashorat qilinmoqda.
Qizilo‘rda, Jambil, Abay va Jetisu viloyatlarida ham haroratning sezilarli darajada pasayishi kuzatiladi. Mutaxassislar aholini ob-havo o‘zgarishlariga tayyor turishga va ehtiyot choralarini ko‘rishga chaqirmoqda.
Ayniqsa, shimoliy va tog‘li hududlarda qishki sharoitlar yana o‘z kuchini ko‘rsatishi kutilmoqda. Ushbu sovuq havo oqimi mamlakatning katta qismini qamrab oladi.
Fuqarolardan yo‘llarda harakatlanishda ehtiyotkor bo‘lish, issiq kiyinish hamda isitish tizimlaridan foydalanishda xavfsizlik qoidalariga rioya qilish so‘raladi. Ob-havo ma’lumotlari doimiy ravishda yangilanib borilmoqda.
Shu bois, har bir fuqaro o‘zining va yaqinlarining sog‘lig‘ini asrash uchun zamonaviy ma’lumotlarni diqqat bilan kuzatib borishi lozim. Qishki sharoitda yo‘l xavfsizligiga alohida e’tibor qaratish, haydashda tezkorlikni kamaytirish va kerakli jihozlar bilan ta’minlanish ahamiyat kasb etadi.

В Казахстане в ближайшие дни ожидается пятидесятиградусный мороз
В ряде регионов Казахстана в ближайшие дни, а именно 10 и 11 марта, ожидается резкое похолодание. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным синоптиков, в ночное время температура воздуха в некоторых местах может опуститься до пятидесяти градусов мороза. В связи с этим сложным положением по всей стране были объявлены экстренные предупреждения.
Об этом сообщает сайт Tengrinews. В частности, самые низкие температуры ожидаются в Акмолинской, Актюбинской, Павлодарской и Северо-Казахстанской областях.
Например, в Северо-Казахстанской области показания термометров могут достичь сорока трех градусов мороза. В городе Кокшетау, расположенном недалеко от столицы, также прогнозируется ночное похолодание до семидесяти градусов.
Значительное снижение температуры наблюдается также в Кызылординской, Жамбылской, Абайской и Жетысуской областях. Специалисты призывают население быть готовым к изменениям погоды и принимать меры предосторожности.
Особенно в северных и горных районах ожидается усиление зимних условий. Этот холодный воздушный поток охватит большую часть страны.
Граждан просят быть осторожными при движении по дорогам, тепло одеваться и соблюдать правила безопасности при использовании систем отопления. Данные о погоде постоянно обновляются.
Поэтому каждый гражданин должен внимательно следить за современной информацией, чтобы сохранить свое здоровье и здоровье близких. В зимних условиях особое внимание следует уделять безопасности на дорогах, снижать скорость при вождении и обеспечивать себя необходимым оборудованием.