O‘n bir davlat Ukrainadan Eron dronlariga qarshi himoya so‘radi
Ukraina urushi davomida Eron ishlab chiqargan dronlarga qarshi kurashish sohasida dunyo bo‘ylab eng boy va amaliy tajribani yig‘ib oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu sababli, so‘nggi kunlarda o‘n bir ta davlat vakillari Kiyevga rasmiy murojaat qilishdi. Ular Eron dronlarining xavfini bartaraf etish uchun zarur bo‘lgan himoya texnologiyalarini va ayni sohadagi o‘zbek mutaxassislari kabi bilimli kadrlar yordamini so‘rashdi.
Bu voqea Ukrainaning xalqaro harbiy maydondagi mavqeining keskin o‘zgarganini va uning obro‘si ortganini aniq ko‘rsatmoqda. Avvalgi davrlarda Ukraina faqat boshqa mamlakatlardan qurol-yarog‘ va texnikalar oluvchi taraf bo‘lib kelgan edi.
Biroq, bugungi kunda u strategik eksportyor darajasiga chiqish arafasida turibdi. AQShdan tortib Eronning qo‘shni davlatlarigacha bo‘lgan ko‘plab mamlakatlar o‘z xavfsizlik tizimlarini mustahkamlash uchun aynan ukrainalik mutaxassislarning amaliy tajribasiga tayanmoqchi.
Eron dronlarining samaradorligini pasaytirish va ularni havo qatlamida zararsizlantirish bo‘yicha Kiyev tomonidan ishlab chiqilgan yangi usullar bugun butun dunyo uchun eng qimmatli va noyob tajribaga aylandi. Shunga qaramay, G‘arb davlatlari hali ham Ukrainaga eng muhim va zamonaviy qurollarni yetkazib berishda ayrim ikkilanishlar bilan yashaydilar.
Harbiy ekspertlarning fikricha, Ukraina o‘zining kuchli harbiy salohiyatini jang maydonida isbotlab bergan bo‘lsa-da, siyosiy qarorlar qabul qilish jarayoni hamon sekin kechmoqda. Kelgusida Ukraina nafaqat o‘z hududini himoya qiluvchi davlat, balki global xavfsizlik tizimida muhim o‘rin tutuvchi va boshqalarga yordam beruvchi ishonchli harbiy hamkorga aylanishi kutilmoqda.

Одиннадцать государств просят Украину защиты от иранских дронов
В ходе войны в Украине была накоплена самый богатый и практический опыт борьбы с дронами, произведенными в Иране. Об этом сообщает Zamin.uz.
По этой причине в последние дни представители одиннадцати государств официально обратились к Киеву. Они попросили предоставить необходимые технологии защиты для нейтрализации угрозы иранских дронов, а также помощь квалифицированных кадров, подобных узбекским специалистам в этой области.
Это событие четко демонстрирует резкое изменение позиции Украины на международной военной арене и рост ее авторитета. В прошлом Украина была лишь стороной, получающей оружие и технику от других стран.
Однако сегодня она находится на пороге выхода на уровень стратегического экспортера. Многие страны, от США до соседних государств Ирана, стремятся опираться именно на практический опыт украинских специалистов для укрепления своих систем безопасности.
Новые методы, разработанные Киевом по снижению эффективности иранских дронов и их нейтрализации в воздушном пространстве, сегодня стали самой ценной и уникальной практикой для всего мира. Тем не менее, западные государства до сих пор испытывают некоторые колебания при поставках Украине самого важного и современного оружия.
По мнению военных экспертов, хотя Украина доказала свою мощную военную мощь на поле боя, процесс принятия политических решений все еще идет медленно. В будущем ожидается, что Украина станет не только государством, защищающим свою территорию, но и надежным военным партнером, занимающим важное место в глобальной системе безопасности и помогающим другим.