Germaniya kelgusi qishga tayyorgarlik ko‘rish uchun gaz omborlarini to‘ldiryapti
Germaniya hukumati kelgusi qish mavsumiga tayyorgarlik ko‘rish va mamlakat energiya xavfsizligini mustahkamlash maqsadida gaz omborlarini shoshilinch ravishda to‘ldirish ishlarini boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekistonlik o‘quvchilar uchun ham muhim bo‘lgan bu holat xalqaro arena geosiyosiy vaziyatning murakkablashishi va dunyo bozorida yoqilg‘i narxlarining keskin oshishi tufayli yuzaga keldi. Hozirgi kunda Yevropada bir ming kub metr tabiiy gaz narxi 700 dollardan oshib ketdi.
Aynan shu beqarorlik Germaniyani va boshqa Yevropa davlatlarini o‘z zaxiralarini qayta tiklashga undamoqda. Xalqaro axborot manbalariga ko‘ra, Germaniyadagi gaz omborlaridagi zaxiralar so‘nggi to‘rt yil ichida eng past darajaga tushib qolgan edi.
Bu vaziyatdan chiqish uchun davlat nazoratidagi katta kompaniyalar, xususan SEFE va Uniper kuniga 45 million kub metrdan ortiq gazni omborlarga joylashtirmoqda. Diqqatga sazovor jihati shundaki, ushbu zaxiralarning bir qismi Rossiyadan yetkazilayotgan gaz hissasiga to‘g‘ri keladi.
SEFE kompaniyasi "Yamal SPG" loyihasi bilan tuzilgan uzoq muddatli shartnoma asosida Rossiyadan keltirilgan suyultirilgan gazni qabul qilishda davom etmoqda. Bu jarayon Germaniya va Rossiya o‘rtasidagi munosabatlar murakkab bo‘lgan bir paytda ham yoqilg‘i ta’minotini ta’minlashga xizmat qilmoqda.
Garchi Germaniya hukumati 2022 yil aprel oyida Rossiyaga qarashli gaz infrastrukturasining bir qismini milliylashtirgan bo‘lsa ham, Rossiyadan keladigan gaz importi to‘xtab qolmadi. Bu gaz endi Fransiya va Niderlandiyadagi maxsus terminallar orqali Yevropaga yetkazib berilmoqda.
Mutaxassislar fikricha, uzoq muddatli shartnomalar narxlar keskin oshgan bir paytda Germaniyaga nisbatan arzonroq yoqilg‘i olish imkonini yaratmoqda. Hozirgi kunda Yevropa Ittifoqi mamlakatlari qulay ob-havo sharoitidan to‘liq foydalanib, qish mavsumi boshlanmasdan oldin o‘z omborlarini maksimal darajada to‘ldirishga harakat qilmoqdalar.
Bu choralar kelgusi sovuq kunlarda aholi va korxonalarga yetarli darajada issiqlik berishga yordam beradi.

Германия заполняет газовые хранилища в подготовке к следующей зиме
Правительство Германии начало срочное заполнение газовых хранилищ в целях подготовки к предстоящему зимнему сезону и укрепления энергетической безопасности страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта ситуация, важная также и для учащихся из Узбекистана, возникла на фоне усложнения геополитической обстановки на международной арене и резкого роста цен на топливо на мировом рынке. В настоящее время цена за тысячу кубических метров природного газа в Европе превысила 700 долларов.
Именно эта нестабильность подталкивает Германию и другие европейские государства к восстановлению своих запасов. По данным международных информационных источников, запасы газа в хранилищах Германии упали до самого низкого уровня за последние четыре года.
Для выхода из этой ситуации крупные компании под государственным контролем, в частности SEFE и Uniper, ежедневно закачивают в хранилища более 45 миллионов кубометров газа. Примечательно, что часть этих запасов приходится на долю газа, поставляемого из России.
Компания SEFE продолжает принимать сжиженный газ, поставляемый из России на основе долгосрочного контракта по проекту «Ямал СПГ». Этот процесс способствует обеспечению поставок топлива даже в условиях сложившихся отношений между Германией и Россией.
Хотя правительство Германии в апреле 2022 года национализировало часть газовой инфраструктуры, принадлежащей России, импорт газа из страны не прекратился. Этот газ теперь поставляется в Европу через специальные терминалы во Франции и Нидерландах.
По мнению экспертов, долгосрочные контракты позволяют Германии получать топливо по более низким ценам в условиях резкого роста цен. В настоящее время страны Европейского Союза максимально используют благоприятные погодные условия, стремясь заполнить свои хранилища до начала зимнего сезона.
Эти меры помогут обеспечить достаточное теплоснабжение населения и предприятий в предстоящие холодные дни.