Eron Hormuz bo‘g‘ozi orqali neft eksportini to‘xtatdi
Eron Islom inqilobi posbonlari korpusining yetakchi vakili Sardor Nayiniy Hormuz bo‘g‘ozidagi vaziyat to‘liq nazorat ostida ekanligini ommaga ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Eron davlati o‘z hududiga nisbatan davom etayotgan hujumlar va tajovuzlar sababli mintaqadan dushman davlatlari hamda ularning ittifoqchilari uchun neft eksport qilinishiga vaqtincha yo‘l qo‘ymaydi. Hozirgi kunda Eron tomoni bo‘g‘oz orqali o‘tadigan barcha neft mahsulotlarining tashilishini to‘xtatib qo‘ygan bo‘lib, bu masala mamlakat xavfsizligi uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega.
Sardor Nayiniy o‘z bayonotida Eronning zamonaviy raketalari va dronlari tufayli Amerika Qo‘shma Shtatlarining harbiy kemalari hamda samolyotlari Eron chegaralaridan ming kilometrdan ortiq masofada qolishga majbur bo‘lganini ta’kidladi. Shuningdek, u Eron qurolli kuchlari kelajakdagi mojarolarning qachon va qanday yakunlanishini o‘zi belgilash huquqiga ega ekanligini va amerikalik Gerald R.
Ford aviatashuvchi kemasining kelishiga to‘liq tayyor ekanligini bildirdi. Avvalroq Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Eron bilan bo‘layotgan qarama-qarshiliklar deyarli oxiriga yetgani va Eronning dengiz floti hamda havo kuchlari ishdan chiqqani haqida fikr yurita boshlagan edi.
Biroq, Eron rasmiylari ushbu bayonotlarni rad etib, mintaqadagi barcha strategik nuqtalarni o‘z nazoratida ushlab turishlarini va vaziyatni boshqarib borishda mustaqilliklarini saqlab qolganlarini ta’kidlab o‘tishmoqda. Ushbu hodisalar mintaqadagi xavfsizlik vaziyatiga bevosita ta’sir ko‘rsatmoqda va kelajakdagi rivojlanishlar diqqat bilan kuzatilmoqda.

Высокопоставленный представитель Корпуса стражей Исламской революции Ирана Сардор Найини сообщил общественности, что ситуация в Ормузском проливе находится под полным контролем. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, иранское государство временно не допускает экспорт нефти из региона для враждебных государств и их союзников в связи с продолжающимися атаками и агрессией против своей территории. На данный момент Иран приостановил транспортировку всех нефтепродуктов через пролив, что имеет решающее значение для безопасности страны.
В своем заявлении Сардор Найини подчеркнул, что благодаря современным ракетам и дронам Ирана военные корабли и самолеты Соединенных Штатов вынуждены находиться на расстоянии более тысячи километров от иранских границ. Кроме того, он отметил, что вооруженные силы Ирана имеют право самостоятельно определять время и условия завершения будущих конфликтов, а также полностью готовы к прибытию американского авианосца Джеральд Р.
Форда. Ранее президент Соединенных Штатов Дональд Трамп высказывал мнение, что противостояние с Ираном подходит к концу и военно-морской флот и ВВС Ирана выведены из строя.
Однако официальные лица Ирана опровергли эти заявления, подчеркнув, что они удерживают под контролем все стратегические точки в регионе и сохраняют свою независимость в управлении ситуацией. Эти события оказывают непосредственное влияние на ситуацию с безопасностью в регионе, и дальнейшее развитие событий внимательно отслеживается.