Rossiya prezidenti matbuot kotibi Dmitriy Peskov Vladimir Putin va Donald Tramp o‘rtasida bo‘lib o‘tgan suhbat haqida muhim xabarlarni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya rahbari AQSh prezidenti bilan muloqot paytida Eron atrofida shakllangan inqirozni yumshatish va kelajakda uni faqat siyosiy yo‘l bilan hal etish bo‘yicha o‘z takliflarini yetkazgan. Bu suhbat davomida Tramp Putindan Ukraina mojarosini tezda hal qilib berishni so‘ramagan.
Shu bilan birga, Kreml vakili Ukraina masalasida uch tomonlama muzokaralar formatini saqlab qolishning o‘ziga xos ahamiyatini ta’kidlab o‘tgan. Uning fikricha, mazkur jiddiy mojaroning imkon qadar tezroq tugatilishidan barcha manfaatdor tomonlar foyda ko‘radi.
Ayni paytda, Ukraina bo‘yicha navbatdagi uch tomonlama muzokaralarning qachon va qaysi joyda o‘tishi hozircha aniq emasligini Peskov ma’lum qildi. Ushbu borada hali yakuniy kelishuvga erishilmaganligi aytilmoqda.
Kreml vakili, shuningdek, Rossiya Yaqin Sharqdagi keskinlikni pasaytirishga yordam berishga tayyor ekanini qayd etdi. Biroq, bu yo‘nalishda samarali natijaga erishish uchun ko‘plab davlatlar va tomonlar bilan chuqur muvofiqlashuv zarurligi alohida urg‘ulandi.
Qo‘shimcha ravishda, Peskovning aytishicha, Putin va Tramp o‘rtasidagi muloqot chog‘ida AQShning Rossiya neftiga nisbatan joriy etilgan sanksiyalar mavzusi batafsil muhokama qilinmagan. Avvalroq Donald Tramp ushbu suhbatning yaxshi ruhda o‘tganini ta’kidlab, Putin Yaqin Sharqdagi vaziyatni tartibga solishga ko‘maklashishga tayyorligini bildirganini xabar qilgan edi.

Песков: на разговоре Путина и Трампа обсуждался иранский кризис
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сообщил важные новости о состоявшемся разговоре между Владимиром Путиным и Дональдом Трампом. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, лидер России в ходе общения с президентом США передал свои предложения по смягчению кризиса вокруг Ирана и его будущего урегулирования исключительно политическим путем. В ходе этого разговора Трамп не просил Путина быстро урегулировать украинский конфликт.
При этом представитель Кремля подчеркнул особую важность сохранения формата трехсторонних переговоров по Украине. По его мнению, все заинтересованные стороны выиграют от как можно более быстрого завершения этого серьезного конфликта.
В то же время Песков сообщил, что пока неясно, когда и где пройдут следующие трехсторонние переговоры по Украине. Говорится, что окончательного соглашения в этом вопросе еще не достигнуто.
Представитель Кремля также отметил готовность России помочь в снижении напряженности на Ближнем Востоке. Однако особо было подчеркнуто, что для достижения эффективных результатов в этом направлении необходим глубокий согласованный подход со многими странами и сторонами.
Кроме того, по словам Пескова, тема введенных США санкций против российской нефти в ходе общения Путина и Трампа не обсуждалась подробно. Ранее Дональд Трамп, отметив, что разговор прошел в хорошем тоне, сообщил о готовности Путина помочь навести порядок с ситуацией на Ближнем Востоке.
Ожидается, что эти внешнеполитические шаги будут способствовать обеспечению региональной стабильности.