Eronni yo‘q qilish haqida o‘ylayotganlar tarixni bilmaydilar
Eron prezidenti Masud Pezeshkian mamlakatning tarixiy o‘tmishi va mustahkamligi haqida jiddiy fikr bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, Eronni yo‘q qilish haqida o‘ylayotganlar tarixni yetarlicha bilmaydilar va o‘tmish qonun-qoidalari haqida g‘oyacha kam ma’lumotga ega bo‘libdilar. Davlat rahbari o‘z so‘zlarida Eronning kamida olti ming yillik sivilizatsiyaga ega qadimiy davlat ekanligini eslatib o‘tdi.
Bu yerlar asrlar davomida turli sinovlarni, qattiq urushlarni va bosqinlarni boshdan kechirgan bo‘lsa-da, hech qanday kuch bu ulug‘ nomni tarix sahifalaridan o‘chirib yuborishga qodir bo‘lmagan. Pezeshkanning aytishicha, Eronni vayron qilish haqida gapiruvchilar amalda tarixiy haqiqatni inkor etmoqdalar.
Uning fikricha, bunday da’volar asossiz tasavvur va xom xayoldan boshqa narsa emas. Shuningdek, prezident tarixga chuqur nazar tashlab, bir muhim haqiqatni eslatdi.
Asrlar davomida turli xalqlar va bosqinchilar bu hududga kelgan, ammo ularning barchasi vaqt o‘tishi bilan tarixiy sahnadan chiqib ketgan. Eron esa o‘z joyida qolgan va bugungi kungacha mavjudligini saqlab kelmoqda.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, bu yurtning kuchi uning chuqur tarixi, boy madaniyati va sivilizatsion merosida mujassamdir. Shu sababli Eronni yo‘q qilish haqida gapirayotganlar, avvalo, o‘tmishdan olgani saboqlarni anglab yetishi va tarixning qaytarilmas haqiqatlarini tushunib olishi kerak.
Tarix shuni ko‘rsatadiki, haqiqiy kuch va barqarorlik faqat o‘z ildizlarini biladigan xalqlarda mavjud bo‘ladi. Eron xalqi o‘z tarixiga bo‘lgan ishonch orqali kelajakda ham mustahkam turadi va o‘z davlatini himoya qilishga tayyorgarligi bor.
Bu gaplar dunyo hamjamiyatiga Eronning qanchalik chuqur ildizga ega va barqarom davlat ekanligini yana bir bor eslatib o‘tmoqda.

Те, кто думает о уничтожении Ирана, не знают истории
Президент Ирана Масуд Пезешкиан высказал серьёзные мысли о историческом прошлом и устойчивости страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, те, кто думает о уничтожении Ирана, недостаточно знают историю и обладают крайне скудными сведениями о законах прошлого. Глава государства напомнил в своём выступлении, что Иран является древним государством с цивилизацией, насчитывающей как минимум шесть тысяч лет.
Хотя эти земли на протяжении веков переживали различные испытания, жестокие войны и вторжения, ни одна сила не смогла стереть это великое имя со страниц истории. По словам Пезешкиана, те, кто говорит о разрушении Ирана, фактически отрицают историческую правду.
По его мнению, такие утверждения не являются чем-то иным, кроме как необоснованными представлениями и пустыми фантазиями. Кроме того, президент, глубоко взглянув на историю, напомнил о важном факте.
На протяжении веков в этот регион приходили различные народы и завоеватели, но все они со временем уходили со исторической сцены. Иран же остался на своём месте и сохраняет своё существование до наших дней.
Согласно словам президента, сила этой страны воплощена в её глубокой истории, богатой культуре и цивилизационном наследии. Поэтому те, кто говорит об уничтожении Ирана, в первую очередь должны понять уроки прошлого и осознать необратимые исторические истины.
История показывает, что настоящая сила и стабильность существуют только у народов, знающих свои корни. Иранский народ благодаря уверенности в своей истории будет стоять твёрдо и в будущем, будучи готовым защищать своё государство.
Эти слова ещё раз напоминают мировому сообществу о том, насколько глубоко укоренённым и стабильным государством является Иран.