Isroil Eronni yo‘q qilish emas, rejim o‘zgartirish maqsadida hujum qildi
Buyuk Britaniyaning nufuzli Financial Times gazetasida e’lon qilingan so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, Isroilning Eron hududiga qilingan harbiy hujumlarining asosiy maqsadi mamlakatni butunlay yo‘q qilish emas. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Nashrda o‘tkazilgan tahlillar shuni ko‘rsatadiki, Isroil rahbariyati o‘zining asosiy e’tiborini Eron ichidagi siyosiy boshqaruv tizimini o‘zgartirishga qaratgan. Buning ma’nosi shundaki, ularning niyati amaldagi hukumatni almashtirish va mintaqadagi siyosiy vaziyatga o‘zgarish kiritishdan iboratdir.
Gazeta suhbatlashgan manbalarning so‘zlariga ko‘ra, harbiy to‘qnashuv boshlangan dastlabki kunlarda Amerika Qo‘shma Shtatlari va Isroil tomonidan ilgari surilgan talablar ancha qat’iy va keskin bo‘lgan edi. Biroq, vaqt o‘tishi bilan urush uzoqqa cho‘zilib borishi sababli bu talablar asta-sekin yumshoqroq tusga kirishdi.
Kuzatuvchilar fikricha, uzoq davom etayotgan harbiy qarama-qarshiliklar ikki tomonni ham o‘z dastlabki rejalariga jiddiy o‘zgarishlar kiritishga majbur qilmoqda. Shu sababli ayrim siyosiy doiralar hozirgi vaziyatni yangi muzokaralarni boshlash yoki siyosiy bosim orqali ta’sir ko‘rsatishga qaratilgan yangi strategiya bilan bog‘lamoqda.
Mutaxassislar ta’kidlashicha, agar urush yana davom etadigan bo‘lsa, xalqaro maydondagi bosim va diplomatik harakatlar yanada kuchayishi mumkin. Chunki mintaqadagi bu mojaro nafaqat ikki davlat o‘rtasidagi qarama-qarshilik, balki butun Yaqin Sharqdagi siyosiy muvozanatga ham jiddiy ta’sir ko‘rsatishi ehtimoli bor.
Hozirgi kunda dunyo hamjamiyati mintaqadagi holatning yanada keskinlashib ketishidan xavotirda. Shu sababli, kelgusi kunlarda siyosiy yechimlar qidirilishi va tinchlik yo‘lida qo‘shimcha harakatlar amalga oshirilishi kutilmoqda.
Bu jarayonlarda xalqaro tashkilotlar va yirik davlatlarning o‘rni hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘ladi.

Израиль атаковал Иран не с целью уничтожения, а для смены режима
Согласно последним данным, опубликованным в авторитетном британском издании Financial Times, основной целью военных ударов Израиля по территории Ирана является не полное уничтожение страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Анализ, проведенный в издании, показывает, что израильское руководство сосредоточило свое основное внимание на изменении системы политического управления внутри Ирана. Это означает, что их цель заключается в смене действующего правительства и внесении изменений в политическую ситуацию на Ближнем Востоке.
По словам источников, с которыми беседовала газета, требования, выдвинутые в первые дни начала военных столкновений Соединенными Штатами и Израилем, были довольно жесткими и резкими. Однако со временем, по мере затягивания войны, эти требования постепенно стали более мягкими.
По мнению наблюдателей, длительные военные противостояния вынуждают обе стороны вносить серьезные изменения в свои первоначальные планы. Поэтому некоторые политические круги связывают нынешнюю ситуацию с новой стратегией, направленной на начало новых переговоров или оказание влияния через политическое давление.
Эксперты подчеркивают, что если война продолжится, то давление на международной арене и дипломатические усилия могут усилиться. Ведь этот конфликт в регионе может серьезно повлиять не только на противостояние между двумя государствами, но и на политический баланс во всем Ближнем Востоке.
В настоящее время мировое сообщество обеспокоено дальнейшим обострением ситуации в регионе. Поэтому в ближайшие дни ожидается поиск политических решений и предпринятие дополнительных шагов на пути к миру.