U o‘z so‘zida Eron xalqining tarixiy va ma’naviy qadriyatlariga tayanib, har qanday bosimga bardosh bera oladigan kuchli millat ekanligini ta’kidladi. Larijoniy Ashuro kuni ruhidan ilhomlangan jamiyatning hech qanday tahdid oldida to‘xtamasligini aytdi.
Uning fikricha, Eron xalqi o‘z tarixi davomida ko‘plab sinovlarni boshdan kechirgan bo‘lsa-da, har safar bundan yanada mustahkamroq chiqib kelgan. Siyosatchi o‘z nutqida shuni alohida qayd etdiki, tashqi kuchlarning bosimi mamlakat irodasini sindirish o‘rniga, aksincha, xalq orasidagi birlik va qat’iyatni yanada oshiradi.
U Trampga murojaat qilib, bo‘sh tahdidlardan qo‘rqmaslikni va ehtiyot bo‘lishni maslahat berdi. Chunki tarix shuni ko‘rsatadiki, qo‘rqinchli kuchlar ham Eronni yo‘qota olmagan, endi esa tahdid qiluvchilar o‘zlari yo‘qolib qolish xavfi ostida bo‘lishi mumkin.
Larijoniy so‘zlaridan ko‘rinib turibdiki, Eron o‘z mustaqilligini himoya qilishga tayyor va bu yo‘lda hech qanday qiyinchilik uni to‘xtata olmaydi. Bu bayonot mamlakat ichidagi ruhiylikni ko‘tarish va xalqni yangi bosimlarga tayyorlash maqsadida aytilgan.
Siyosiy arbobning fikrini yig‘ishda, millat qadriyatlariga ega bo‘lgan xalq hech qachon tashqi kuchlarga qarshi kurashda yutqazmaydi.

Лариджани дал ответ на заявление Трампа
Секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани дал резкий ответ на заявление президента США Дональда Трампа, опубликованное в социальных сетях. Об этом сообщает Zamin.uz.
В своем выступлении он, опираясь на исторические и духовные ценности народа Ирана, подчеркнул, что это сильная нация, способная выдержать любое давление. Лариджани заявил, что общество, вдохновленное духом Ашуры, не остановится перед никакой угрозой.
По его мнению, хотя иранский народ на протяжении своей истории пережил множество испытаний, каждый раз он выходил из них еще более окрепшим. Политик особо отметил в своей речи, что давление внешних сил вместо того, чтобы сломить волю страны, наоборот, усиливает единство и решимость среди народа.
Обращаясь к Трампу, он посоветовал не бояться пустых угроз и быть осторожным. Ведь история показывает, что даже пугающие силы не смогли уничтожить Иран, а теперь те, кто угрожает, сами могут оказаться под угрозой исчезновения.
Из слов Лариджани видно, что Иран готов защищать свою независимость и никакие трудности не смогут его остановить на этом пути. Это заявление было сделано с целью поднять дух внутри страны и подготовить народ к новому давлению.
Подводя итог мнению политического деятеля, можно сказать: народ, обладающий национальными ценностями, никогда не проиграет в борьбе против внешних сил.