Tramp mag‘lubiyat bo‘lsa aybni Netanyaxuga yuklaydi
Amerika Qo‘shma Shtatlarining sobiq milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchisi Jon Bolton hozirgi kunda Oq uy va Isroil bosh vazirligini bog‘lovchi munosabatlar haqida o‘zining chuqur fikrlarini bayon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Yaqin Sharqdagi jiddiy siyosiy va harbiy jarayonlar kutilgan darajada natija bermagan taqdirda, prezident Donald Tramp muvaffaqiyatsizlik sabablarini izlashda Isroil yetakchisi Benyamin Netanyaxuga murojaat qilishga tayyor. Boltonning ta’kidlashicha, Tramp uchun dunyoda faqat g‘alaba va mag‘lubiyat mavjud bo‘lib, u o‘zini doim g‘olib deb his qiladi.
Shu sababli, agar Eronga qarshi davom etayotgan harbiy yoki siyosiy bosim kutilmagan yo‘nalishga o‘tib, mag‘lubiyat bilan yakunlansa, barcha aybni o‘z zimmasiga olmasdan, uni hamkorlarining ustiga yuklashi aniq. Bu holat faqat shaxsiy munosabat emas, balki Trampning siyosiy tafakkuriga xos bo‘lgan umumiy qonuniyatdir.
U har doim noqulay vaziyatlarni boshqa shaxslar yoki davlatlar hisobiga tushuntirishga intiladi. Aynan shu sababli, xalqaro miqyosdagi siyosatshunoslarda va tahlilchilar qatorida bu jarayonlar haqida jiddiy g‘oyalar paydo bo‘lmoqda.
Ular Yaqin Sharqdagi har qanday kichik o‘zgarishning AQSH va Isroil o‘rtasidagi strategik hamkorlikka qanday ta’sir ko‘rsatishi ehtimolini diqqat bilan kuzatib bormoqdalar. Agar kelgusi kunlarda vaziyat keskinlashsa, bu ikki kuchli davlat o‘rtasidagi munosabatlar ham shunga mos ravishda o‘zgarishi mumkin.
Shu bois, dunyo hamjamiyati ushbu mintaqadagi voqealarni kuzatib borishda yanada ehtiyotkor bo‘lishga chaqirilmoqda. Har bir qadamning oqibati kelajakdagi xalqaro barqarorlikka bevosita ta’sir qilishi mumkinligi e’tibordan chiqmasligi kerak.

По его словам, если серьезные политические и военные процессы на Ближнем Востоке не дадут ожидаемых результатов, президент Дональд Трамп будет готов искать причины неудачи в действиях лидера Израиля Биньямина Нетаньяху. Как отмечает Болтон, для Трампа в мире существуют только победа и поражение, и он всегда считает себя победителем.
Поэтому, если продолжающееся военное или политическое давление на Иран неожиданно изменит направление и закончится поражением, Трамп, не беря всю вину на себя, с большой вероятностью переложит ее на своих партнеров. Это не просто личное отношение, а общая закономерность, характерная для политического мышления Трампа.
Он всегда стремится объяснять неудобные ситуации за счет других лиц или государств. Именно поэтому среди международных политологов и аналитиков появляются серьезные идеи относительно этих процессов.
Они внимательно следят за тем, как любые небольшие изменения на Ближнем Востоке могут повлиять на стратегическое партнерство между США и Израилем. Если в ближайшие дни ситуация обострится, отношения между этими двумя сильными государствами также могут соответствующим образом измениться.
Поэтому мировое сообщество призывается к еще большей осторожности при наблюдении за событиями в этом регионе. Нельзя упускать из виду, что последствия каждого шага могут напрямую повлиять на будущую международную стабильность.