Ushbu bayonotlarda Larijoniy amerikalik rahbarning so‘zlarini asossiz va puch deb atadi. Ijtimoiy tarmoqlarda qilgan chiqishida u Vashingtonni ehtiyotkorlikka chaqirib, Eron xalqini hech qanday kuch sindira olmasligini ta’kidladi.
Uning ta’kidlashicha, Eron tomoni quruq va o‘sha soatdagi tahdidlardan cho‘chimasligini, aksincha, haddan tashqari ishonib ketgan Trampning o‘zi ham katta xavf ostida qolishi mumkinligidan ogohlantirdi. Diplomatik ziddiyat AQSH prezidenti Hormuz bo‘g‘ozi bilan bog‘liq qilgan bayonotidan keyin yanada avj oldi.
Tramp o‘z nutqida agar Eron ushbu muhim dengiz yo‘laklaridan neft oqimini to‘xtatishga urinadigan bo‘lsa, buning oqibati Tehron uchun juda og‘ir bo‘ladi va ular avvalgi holatga qaraganda yigirma barobar ko‘proq zarar ko‘rishi mumkinligini aytib o‘tgan edi. Hormuz bo‘g‘ozi Fors ko‘rfazi davlatlari uchun neftni tashishning yagona va strategik ahamiyatga ega yo‘li hisoblanadi.
Vaziyat 2025 yilning 28 fevral kuni AQSH va Isroil tomonidan Eronga qarshi harbiy operatsiya boshlangani haqidagi xabarlardan so‘ng yanada murakkablashdi. Ushbu harbiy harakatlarga javoban Tehron hukumati Hormuz bo‘g‘ozi orqali kemalar harakatini to‘liq taqiqlashini e’lon qildi.
Bu qaror xalqaro neft bozorida katta xavotirlarni keltirib chiqarmoqda, chunki dunyo bo‘ylab energiya resurslari ta’minotida mazkur hudud hal qiluvchi o‘rin tutadi. Hozirgi kunda tomonlar o‘rtasidagi ritorika keskinlashib borayotgani mintaqada yangi harbiy to‘qnashuvlar xavfini oshirmoqda.
Xalqaro hamjihatlik mintaqadagi tinchlikni saqlash uchun tez orada samarali choralar ko‘rishini kutmoqda.

Секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани резко осудил угрозы президента США Дональда Трампа в адрес его страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
В своих заявлениях Лариджани назвал слова американского лидера необоснованными и пустыми. Выступая в социальных сетях, он призвал Вашингтон к осторожности и подчеркнул, что народ Ирана не сломить никакой силой.
По его словам, иранская сторона не боится пустых и сиюминутных угроз, а наоборот, предупредил, что сам Трамп, чрезмерно понадеявшийся на них, может оказаться под большой угрозой. Дипломатическое противостояние обострилось после заявления президента США, связанного с Ормузским проливом.
В своей речи Трамп заявил, что если Иран попытается остановить поток нефти через эти важные морские пути, последствия для Теграна будут очень тяжелыми, и они могут понести ущерб в двадцать раз больше, чем ранее. Ормузский пролив является единственным и стратегически важным путем для транспортировки нефти для стран Персидского залива.
Ситуация еще более усложнилась после сообщений о начале 28 февраля 2025 года военной операции против Ирана со стороны США и Израиля. В ответ на эти военные действия правительство Теграна объявило о полном запрете движения судов через Ормузский пролив.
Это решение вызывает серьезную обеспокоенность на мировом нефтяном рынке, поскольку данный регион играет решающую роль в обеспечении энергоресурсами по всему миру. В настоящее время обострение риторики между сторонами повышает риск новых военных столкновений в регионе.