Amerika va Eron keskinligidan Rossiya bilan Xitoy foyda ko‘radi
Vashington Post nashri tahlilchilarining fikricha, Amerika Qo‘shma Shtatlari va Eron o‘rtasidagi keskinlik hozircha boshqa kuchli davlatlar uchun jiddiy imkoniyat yaratmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, Rossiya va Xitoy ushbu vaziyatdan o‘z geosiyosiy manfaatlarini ko‘rayotgani alohida ta’kidlanmoqda. Yaqin Sharqdagi siyosiy taranglik neft bozorida beqarorlikni oshirishi va energiya resurslari yetkazib berish zanjirlarida uzilishlar yuzaga kelishi mumkin.
Buning natijasida dunyo bozorida neft narxlari oshishi ehtimoli bor. Ayniqsa, Rossiya kabi neft eksport qiluvchi yirik davlatlar bunday holatdan iqtisodiy jihatdan foyda ko‘rishlari aniq.
Hozirgi kunda Amerika Qo‘shma Shtatlarining asosiy harbiy va moliyaviy yordami Ukrainaga yo‘naltirilgan edi. Biroq Eron bilan bog‘liq yangi mojaro tufayli Vashington o‘z resurslarini boshqa yo‘nalishlarga ham taqsimlashga majbur bo‘ladi.
Bu esa Ukrainaga ajratilayotgan yordam hajmining qisqarishiga olib kelishi mumkin. Natijada Rossiya uchun strategik ustunlik paydo bo‘ladi va uning mintaqadagi ta’siri kuchayishi ehtimoli ortadi.
So‘nggi yillarda Amerika tashqi siyosatining asosiy e’tibori Xitoyning iqtisodiy va harbiy salohiyati ortib borayotganiga qaratilgandi. Lekin Eron bilan bo‘lgan ziddiyat Vashingtonning diqqatini yana Yaqin Sharq mintaqasiga qaytarishi mumkin.
Shu sababli Amerika strategiyasi bir vaqtning o‘zida ikki yo‘nalishga bo‘linib ketishi haqida xavotir tug‘ilmoqda. Bu esa Xitoy uchun xalqaro maydonda o‘z ta’sir doirasini yanada kengaytirishga qo‘shimcha imkoniyat yaratadi.
Ushbu jarayonlar dunyo siyosatida yangi o‘zgarishlarga sabab bo‘lishi va kuchlar muvozanatini o‘zgartirishi mumkin.

Россия и Китай выигрывают от обострения между США и Ираном
По мнению аналитиков издания Washington Post, обострение отношений между Соединенными Штатами и Ираном пока создает серьезные возможности для других сильных государств. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, особо подчеркивается, что Россия и Китай извлекают выгоду из этой ситуации для своих геополитических интересов. Политическая напряженность на Ближнем Востоке может усилить нестабильность на нефтяном рынке и привести к разрывам в цепочках поставок энергоресурсов.
В результате существует вероятность роста цен на нефть на мировом рынке. Особенно крупные страны-экспортеры нефти, такие как Россия, явно получат экономическую выгоду от такой ситуации.
В настоящее время основная военная и финансовая помощь Соединенных Штатов была направлена в Украину. Однако из-за нового конфликта с Ираном Вашингтон будет вынужден распределить свои ресурсы и по другим направлениям.
Это может привести к сокращению объема помощи, выделяемой Украине. В результате у России появится стратегическое преимущество и возрастет вероятность усиления ее влияния в регионе.
В последние годы основное внимание внешней политики США было сосредоточено на растущем экономическом и военном потенциале Китая. Однако конфликт с Ираном может снова переключить внимание Вашингтона на регион Ближнего Востока.
Поэтому возникают опасения, что американская стратегия будет разделена одновременно на два направления. Это создает дополнительные возможности для Китая расширить сферу своего влияния на международной арене.