Itamar Ben-Gvirning vafoti orqasida Eron raketasi bo‘lishi mumkin
Isroil matbuotida so‘nggi kunlarda keng tarqalgan xabarlarga ko‘ra, mamlakat siyosatida o‘ziga xos o‘rni bor Itamar Ben-Gvir avtomobil halokati natijasida vafot etgan deb e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dastlabki ma’lumotlarda uning yo‘l transporti hodisasi qurboniga aylanganligi ta’kidlangan. Biroq, bu xabarlar ommada shubha uyg‘otdi va turli fikr-mulohazalarni keltirib chiqardi.
Ba’zi manbalarga qaraganda, voqeaning haqiqiy sababi boshqacha bo‘lishi ham mumkin. Ushbu taxminlarga ko‘ra, siyosatchi o‘z uyida bo‘lgan vaqtida Eron tomonidan yo‘naltirilgan raketa zarbasi tufayli halok bo‘lgan bo‘lishi ehtimoldan xoli emas.
Ko‘plab kuzatuvchilar va tahlilchilar fikricha, voqeani oddiy avtomobil halokati sifatida e’lon qilish asl sababni yashirishga qaratilgan harakat bo‘lishi mumkin. Hozirda Yaqin Sharq mintaqasida siyosiy va harbiy taranglik keskinlashib ketganligi sababli, yuqori lavozimli shaxslarning xavfsizligi masalasi ayniqsa dolzarb bo‘lib qolmoqda.
Shu bois, rasmiylarning dastlabki e’lonlariga nisbatan shubhalar paydo bo‘lishi tabiiy holatdir. Hozircha Isroil hukumatining vakillari yoki rasmiy organlari ushbu voqea bo‘yicha batafsil va aniq izoh bergan emas.
Tahlilchilar esa yaqin kunlarda voqea atrofidagi turli taxminlar va qarama-qarshi ma’lumotlar yanada oydinlashishi mumkinligini ta’kidlamoqda. Agar raketa zarbasi haqidagi taxminlar tasdiqlansa, bu holat butun mintaqadagi vaziyatni yanada murakkablashtirishi aniq.
Chunki bunday voqea Isroil va Eron o‘rtasidagi qarama-qarshiliklarni yangi bosqichga olib chiqishi va so‘nggi yillarda shakllangan tinchlikka xavf solishi ehtimoli bor. Xalqaro hamjamiyat va mintaqaviy davlatlar ushbu hodisani diqqat bilan kuzatib borishmoqda.
Kelajak kunlarda qo‘shimcha dalillar topilishi yoki rasmiy ma’lumotlar e’lon qilinishi bilan voqeaning haqiqiy yuzasi butunlay ochilib beriladi. Hozirgi kunda barcha ehtimollar qo‘yib yuborilmayotgani va har bir asossiz taxmin ham ehtiyotkorlik bilan qabul qilinayotgani kuzatilmoqda.

За смерть Итама́ра Бен-Гвира может стоять иранская ракета
Согласно широко распространённым в последние дни сообщениям израильской прессы, Итама́р Бен-Гвир, имеющий особое место в политике страны, объявлен погибшим в результате автомобильной аварии. Об этом сообщает Zamin.uz.
В первоначальных данных подчеркивалось, что он стал жертвой дорожно-транспортного происшествия. Однако эти сообщения вызвали сомнения в обществе и породили различные мнения и размышления.
По некоторым источникам, истинная причина происшествия может быть иной. Согласно этим предположениям, политик мог погибнуть в результате ракетного удара, направленного Ираном, когда находился у себя дома.
Многие наблюдатели и аналитики считают, что объявление происшествия простой автомобильной аварией может быть попыткой скрыть истинную причину. В настоящее время, учитывая обострение политической и военной напряжённости в регионе Ближнего Востока, вопрос безопасности высокопоставленных лиц становится особенно актуальным.
Поэтому сомнения в отношении первоначальных заявлений официальных лиц являются естественным явлением. Пока представители израильского правительства или официальные органы не предоставили подробных и точных комментариев по этому инциденту.
Аналитики отмечают, что в ближайшие дни различные предположения и противоречивые данные вокруг происшествия могут проясниться. Если предположения о ракетном ударе подтвердятся, это, безусловно, усложнит ситуацию во всём регионе.
Потому что такое событие может вывести противостояние между Израилем и Ираном на новый уровень и поставить под угрозу мир, сформировавшийся за последние годы. Международное сообщество и региональные государства внимательно следят за этим инцидентом.
В ближайшие дни с появлением дополнительных доказательств или официальных данных истинная картина происшествия будет полностью раскрыта. В настоящее время все версии не отвергаются, и каждое необоснованное предположение принимается с осторожностью.