Vetnamda yoqilg‘i qisqa bo‘lganligi sababli masofadan ishlash tavsiya etildi
Vetnam hukumati yoqilg‘i sarfini kamaytirish maqsadida korxonalarga xodimlarni masofadan ishlash tartibiga o‘tkazishni tavsiya qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mamlakat Sanoat va savdo vazirligi ma’lumot berdi. Ma’lum qilinishicha, AQSh va Isroilning Eron bilan urushga kirishi natijasida xalqaro energiya bozorida jiddiy beqarorlik yuzaga kelgan.
Shuning oqibatida yoqilg‘i ta’minotida muammolar paydo bo‘lib, narxlar keskin oshgan. Shu sababli Vetnam hukumati yoqilg‘i sarfini kamaytirish uchun bir qator choralarni ko‘rmoqda.
Xususan, idoralar va xususiy korxonalarga xodimlarni imkon qadar masofadan ishlashga o‘tkazish tavsiya etilgan. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, bunday chora transport harakatini kamaytiradi va yoqilg‘i iste’molini sezilarli darajada pasaytiradi.
Bu esa mamlakat iqtisodiyotiga tushayotgan bosimni yengillashtirishga yordam beradi. Shuningdek, Vetnam Yaqin Sharqdan keladigan energiya resurslariga katta darajada bog‘liq bo‘lib, ayni paytda eng ko‘p ta’sirlangan davlatlardan biridir.
Shu bois rasmiylar energiyani tejashga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlarni ham ishlab chiqmoqda.

Вьетнам рекомендовал удаленную работу из-за нехватки топлива
Правительство Вьетнама рекомендовало предприятиям перевести сотрудников на удаленную работу с целью снижения потребления топлива. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщение об этом распространило Министерство промышленности и торговли страны. Как отмечается, вступление США и Израиля в войну с Ираном привело к серьезной нестабильности на международном энергетическом рынке.
В результате возникли проблемы с поставками топлива, а цены резко выросли. По этой причине правительство Вьетнама принимает ряд мер по сокращению потребления топлива.
В частности, государственным учреждениям и частным предприятиям рекомендовано по возможности перевести сотрудников на удаленную работу. По мнению экспертов, такая мера позволит сократить транспортное движение и значительно снизить потребление топлива.
Это поможет смягчить давление на экономику страны. Кроме того, Вьетнам сильно зависит от энергоресурсов из Ближнего Востока и в настоящее время является одной из наиболее пострадавших стран.