Eron AQSh bilan muzokaralar uchun yangi shartlar qo‘ydi
Eron davlati Amerika Qo‘shma Shtatlari bilan to‘xtatilgan muzokaralarni qayta boshlash uchun bir qator muhim shartlarni ilgari surgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Yaqin Sharqdagi vaziyatni muntazam yoritib turuvchi Al Mayadeen telekanali xabar berdi. Kanal ma’lumotlariga ko‘ra, Tehron Vashington bilan har qanday rasmiy muloqotni boshlashdan oldin o‘z xavfsizligi uchun aniq kafolatlar talab qilmoqda.
Xususan, Eron tomoni o‘z hududiga qarshi hech qanday harbiy tajovuz yoki kuch ishlatish bo‘yicha rasmiy va yozma kafolat berilishi kerakligini ta’kidladi. Bu talablar hozirgi qiyin vaziyatda ikki davlat o‘rtasidagi ishonchni tiklash uchun zarur deb topilmoqda.
Shuningdek, Eron vasiylari tomonidan ehtimoliy kelajakdagi zararlar uchun qoplanishi mumkin bo‘lgan tovon puli masalasi ham muzokaralar kun tartibiga qo‘yilgan. Tehron bu masalani shartli ravishda hal qilmaslikdan oldin hal etilishi kerak bo‘lgan asosiy masalalardan biri sifatida qarashmoqda.
Bundan tashqari, Eron o‘z yadroviy inshootlarida to‘liq yadroviyoqilg‘i siklini amalga oshirish huquqi xalqaro miqyosda tan olinishi talab qilinmoqda. Mamlakat rahbariyati ushbu masalani o‘zining ilmiy va texnologik mustaqilligi bilan bog‘liq strategik huquq sifatida baholaydi.
Tahlilchilar fikricha, mazkur talablar AQSH va Eron o‘rtasidagi muzokaralar jarayonini yanada murakkablashtirishi mumkin. Biroq, ayrim kuzatuvchilar bu shartlar tomonlar o‘rtasidagi kelajakdagi siyosiy savdolashuvlarga yangi yo‘l ochishi ehtimolini ham istisno qilmayapti.

Иран выдвинул ряд важных условий для возобновления приостановленных переговоров с Соединенными Штатами Америки. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщение об этом распространил телеканал Al Mayadeen, который регулярно освещает ситуацию на Ближнем Востоке. По данным канала, Тегеран требует четких гарантий своей безопасности перед началом любых официальных контактов с Вашингтоном.
В частности, иранская сторона подчеркнула необходимость получения официальных письменных гарантий отсутствия каких-либо военных агрессий или применения силы против своей территории. Эти требования считаются необходимыми для восстановления доверия между двумя государствами в текущей сложной ситуации.
Кроме того, на повестку переговоров вынесен вопрос о компенсации за возможные будущие ущербы, которая может быть выплачена со стороны иранских попечителей. Тегеран рассматривает этот вопрос как одну из ключевых проблем, которые необходимо решить до условного завершения переговоров.
Также Иран требует международного признания своего права на осуществление полного ядерного топливного цикла на своих атомных объектах. Руководство страны оценивает этот вопрос как стратегическое право, связанное с его научной и технологической независимостью.
По мнению аналитиков, данные требования могут усложнить процесс переговоров между США и Ираном. Однако некоторые наблюдатели не исключают, что эти условия могут открыть новые пути для будущих политических торгов между сторонами.