Eron AQSh bilan muzokaralarni boshlash uchun uchta shart qo‘ydi
Eron davlati Amerika Qo‘shma Shtatlari bilan siyosiy muzokaralarni qayta boshlash uchun uchta asosiy va jiddiy shartni ilgari surdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Livan telekanallarining xabar berishicha, Tehron tomoni urushning qayta boshlanmasligi bo‘yicha kafolat olishni, mamlakat to‘liq yadroviy yoqilg‘i sikliga ega bo‘lish huquqini qaytarishni hamda yetkazilgan zararlarga qarshi tovon puli to‘lanishini talab qilmoqda. Ushbu muhim yangiliklar Tengrinews sayti tomonidan e’lon qilindi.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning 28 fevral kunida AQSh va Isroil Eronga qarshi katta harbiy operatsiyani boshlagan edi. Isroil hukumati o‘zining ushbu harakatlari asosiy maqsadi Tehronning yadroviy qurolga ega bo‘lishiga yo‘l qo‘ymaslikdan iboratligini ma’lum qilgan.
O‘z navbatida, Vashington Eronning dengiz flotini va mudofaa sanoatini to‘liq yo‘q qilish bilan tahdid qilib, xalqni amaldagi rejimni ag‘darishga chaqirgan edi. So‘nggi rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, AQSh va Isroilning Eronga bergan zarbalari oqibatida kamida ming uch yuz kishi halok bo‘lgan.
Halok bo‘lganlar orasida Eronning oliy rahbari Ali Xomenei ham borligi tasdiqlandi. Uch mart kuni yetakchi mutaxassislar ishtirokida tuzilgan Ekspertlar kengashi vafot etgan rahbarning o‘g‘li Mojtaba Xomeneini Eronning yangi oliy rahbari etib tayinladi.
Ommaviy axborot vositalarining xabarlariga ko‘ra, hujum paytida otilgan raketalar faqat harbiy ob’ektlarga emas, balki Eron va mintaqadagi boshqa davlatlarning tinch aholisi yashaydigan joylariga ham kelib tushmoqda. Bunga javoban Tehron Isroil hududiga hamda Yaqin Sharqdagi Amerika harbiy bazalariga kuchli hujumlar uyushtirmoqda.
Mintaqdagi vaziyat juda o‘tkir bo‘lib qolmoqda va kelajakda tinchlikni ta’minlash uchun ikki tomon ham kuchli choralarni ko‘rishiga to‘g‘ri keladi. Xalqaro jamoatchilik ushbu jarayonni diqqat bilan kuzatib bormoqda va yangi qarorlar kutilmoqda.

Иран выдвинул три условия для начала переговоров с США
Государство Иран выдвинуло три основных и серьёзных условия для возобновления политических переговоров с Соединёнными Штатами Америки. Об этом сообщает Zamin.uz.
По сообщениям ливанских телеканалов, Тегеран требует гарантии того, что война не возобновится, восстановления права страны на полный ядерный топливный цикл, а также выплаты компенсаций за нанесённый ущерб. Эти важные новости были опубликованы сайтом Tengrinews.
Напомним, что 28 февраля текущего года США и Израиль начали крупную военную операцию против Ирана. Правительство Израиля заявило, что главной целью этих действий является недопущение обладания Тегераном ядерным оружием.
В свою очередь, Вашингтон угрожал полным уничтожением военно-морского флота и оборонной промышленности Ирана, призывая народ свергнуть действующий режим. По последним официальным данным, в результате ударов США и Израиля по Ирану погибло не менее одной тысячи трёхсот человек.
Подтверждено, что среди погибших находится высший лидер Ирана Али Хаменеи. Трёхдневное заседание Экспертного совета с участием ведущих специалистов назначило Моджтабу Хаменеи, сына покойного лидера, новым высшим руководителем Ирана.
По сообщениям СМИ, ракеты, выпущенные во время атаки, поражают не только военные объекты, но и жилые районы, где проживает мирное население Ирана и других стран региона. В ответ Тегеран осуществляет мощные удары по территории Израиля и американским военным базам на Ближнем Востоке.
Ситуация в регионе остаётся крайне напряжённой, и в будущем обе стороны будут вынуждены принять решительные меры для обеспечения мира. Международное сообщество внимательно следит за развитием событий и ожидает новых решений.