Eron oliy rahbari Mojtaba Xomanaiy jangda jarohatlangan bo‘lishi mumkin
Isroil va Amerika Qo‘shma Shtatlarining yuqori lavozimli rasmiylari o‘rtasida Eronning yangi oliy rahbari Mojtaba Xomanaiy jangovar harakatlar natijasida jarohat olgan bo‘lishi mumkin degan fikr tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqdagi birinchi xabarlar Nyu-York Tayms gazetasining turli manbalarga tayanib yozgan maqolalarida paydo bo‘ldi. Matbuot manbasi xabariga ko‘ra, Mojtaba Xomanaiy oliy rahbar etib saylanganidan keyin ham jamoatchilik oldiga chiqmaganligi aynan shu jarohat bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.
Uzoq vaqt ko‘rinish bermasligi tufayli xalq orasida turli taxminlar va g‘oyalar paydo bo‘lmoqda. Isroil razvedka xizmatlarining ma’lumotiga qarasak, Mojtaba Xomanaiy AQSh va Isroilning Eron hududiga qilgan hujumlarining dastlabki kunlarida jarohatlangan.
Ushbu manbalarning so‘zlariga ko‘ra, o‘sha qiyin paytda uning otasi va oldingi oliy rahbari Ali Xomanaiy dunyodan o‘tgan bo‘lsa, Mojtaba esa oyog‘idan og‘ir jarohat olgan. Bu holat uning sog‘lig‘i va harakat qilish qobiliyatiga ta’sir ko‘rsatgan bo‘lishi mumkin.
Bundan tashqari, Nyu-York Tayms gazetasining Eron ichkarisidagi ishonchli manbalari ham Mojtaba Xomanaiyning jarohat olganligini tasdiqlashmoqda. Biroq ular bu jarohatning qachon va aynan qanday sharoitda yetib kelganligi haqida aniq ma’lumot bermagan.
Eron prezidenti Mas’ud Pezoshkining o‘g‘li Yusuf esa bu xabarlar bo‘yicha o‘z fikrini bildirib, otasi Mojtaba Xomanaiyning ahvoli yaxshi ekanini aytdi. Shu sababli hozircha uning sog‘lig‘i haqida turlicha va bir-biriga zid ma’lumotlar tarqalmoqda.

Верховный лидер Ирана Мохтаба Хомейни может быть ранен в бою
Между высокопоставленными чиновниками Израиля и Соединенных Штатов распространилась информация о том, что новый верховный лидер Ирана Моджтаба Хоманаи мог получить ранения в результате боевых действий. Об этом сообщает Zamin.uz.
Первые сообщения об этом появились в статьях газеты New York Times, ссылающейся на различные источники. По информации пресс-источника, то, что Моджтаба Хоманаи не появлялся на публике после избрания верховным лидером, может быть связано именно с этой травмой.
Из-за длительного отсутствия на публике среди народа возникли различные предположения и идеи. Согласно данным израильской разведки, Моджтаба Хоманаи был ранен в первые дни атак США и Израиля на территорию Ирана.
По словам этих источников, в тот трудный период его отец и предыдущий верховный лидер Али Хоманаи скончался, а Моджтаба получил серьезное ранение ноги. Это могло повлиять на его здоровье и способность передвигаться.
Кроме того, надежные источники внутри Ирана, на которые ссылается газета New York Times, также подтверждают, что Моджтаба Хоманаи получил ранения. Однако они не предоставили точной информации о том, когда и при каких обстоятельствах это произошло.
Сын президента Ирана Масуда Пезошкина, Юсуф, высказал свое мнение по этим сообщениям, заявив, что состояние его отца Моджтабы Хоманаи хорошее. Поэтому пока распространяются различные и противоречивые сведения о его здоровье.