Tailand Pxuket aeroportida Air India samolyoti qattiqroq qo‘ndi
Tailandning mashhur Pxuket shahridagi xalqaro aeroportida Air India Express aviakompaniyasiga tegishli yo‘lovchi samolyoti qo‘nish jarayonida kutilmagan texnik muammoga duch keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, bortida jami 140 kishi bo‘lgan havo kemasi qo‘nish shassisi bilan bog‘liq nosozlik tufayli qattiqroq qo‘nishga majbur bo‘ldi. Ushbu voqea natijasida samolyotning oldingi g‘ildirak qismi jiddiy shikastlangan va katta tezlik bilan harakatlanayotgan layner uchish-qo‘nish yo‘lagida sirpanib, o‘zining boshlangan yo‘nalishidan ozgina chiqib ketgan.
Hodisa sababli Pxuket aeroportidagi harakat vaqtincha to‘xtatilgan bo‘lib, bu esa parvozlar jadvaliga sezilarli darajada ta’sir ko‘rsatgan. Boshqa reyslar kutishga va yoki boshqa yo‘llarni tanlashga majbur bo‘lishgan.
Rasmiy ma’lumotlarga asoslanib, VT-BWQ bort raqamiga ega bo‘lgan Boeing 737 MAX 8 samolyoti Hindistonning Haydarobod shahridan to‘g‘ridan-to‘g‘ri Pxuketga reys bajarayotgan bo‘lgan. Samolyotda jami 140 kishi, shu jumladan 133 nafari yo‘lovchi va qolganlari ekipaj a’zolari bo‘lgan.
Dastlabki xabarlarda hodisa oqibatida odamlar orasida jabrlanganlar yo‘qligi aytilmoqda. Barcha yo‘lovchilar va ekipaj a’zolari salomat bo‘lib, ular maxsus transportlar yordamida aeroport hududidan olib chiqilgan.
Hozirgi kunda yuz bergan holatning aniq sabablari o‘rganilayotgani va mutaxassislar tomonidan texnik tekshiruv ishlari olib borilishi kutilmoqda. Tekshiruv natijalariga ko‘ra, kelgusi parvoz xavfsizligini ta’minlash uchun zarur choralar ko‘riladi.

В международном аэропорту популярного тайского города Пхукет пассажирский самолет авиакомпании Air India Express столкнулся с неожиданной технической проблемой во время посадки. Об этом сообщает Zamin.uz.
По предварительным данным, воздушное судно с 140 людьми на борту было вынуждено совершить жесткую посадку из-за неисправности шасси. В результате инцидента передняя часть колес самолета получила серьезные повреждения, а лайнер, двигавшийся с большой скоростью, занесло на взлетно-посадочной полосе, и он немного съехал с намеченного курса.
Из-за происшествия движение в аэропорту Пхукета было временно приостановлено, что оказало значительное влияние на расписание рейсов. Другие рейсы были вынуждены ждать или выбирать альтернативные маршруты.
Согласно официальным данным, самолет Boeing 737 MAX 8 с бортовым номером VT-BWQ выполнял прямой рейс из индийского города Хайдарабада в Пхукет. На борту находилось всего 140 человек, включая 133 пассажира и членов экипажа.
В первоначальных сообщениях говорится, что в результате инцидента пострадавших среди людей нет. Все пассажиры и члены экипажа остались невредимыми и были эвакуированы с территории аэропорта с помощью специального транспорта.
В настоящее время уточняются точные причины произошедшего, и ожидается проведение технических проверок специалистами. По результатам проверки будут приняты необходимые меры для обеспечения безопасности будущих полетов.