Amerika Qo‘shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Eronga qarshi olib borilayotgan harbiy operatsiyani yaqin orada tugatish mumkin ekanligini aytgani haqida yangiliklar e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezidentning ta’kidlashicha, AQSH qurolli kuchlari ushbu jarayonda juda samarali ish olib bormoqda va hozirga qadar sezilarli natijalarga erishgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, dastlabki rejalashtirilgan olti haftalik muddatdan ham oldin muhim bosqichlar amalga oshirilgan.
Tramp ma’lumot berishiga ko‘ra, Eronda hujum qilish uchun kerakli nishonlar deyarli tugagan bo‘lib, bu esa operatsiyani tezda yakunlashga imkon beradi. Biroq, vaziyatni boshqa tomondan ko‘rib chiqish ham o‘ziga xos jihatlarni ochib beradi.
Front orqasida, ya’ni siyosiy va harbiy qarorlar qabul qilish jarayonida turlicha fikrlar mavjud. Isroil mudofaa vaziri Israel Kas 11 mart kuni bergan bayonotida mojaroning muddat bo‘yicha hech qanday cheklovlarsiz davom etishi, ya’ni qancha vaqt kerak bo‘lsa, shuncha davom etishi mumkinligini ta’kidlagan edi.
Bu gaplar AQSHning tez yakunlash rejalari bilan bir qatorda o‘zgaruvchanlikni ko‘rsatmoqda. Turli xalqaro axborot vositalari va tahlilchilar bu borada turlicha bashoratlar qilmoqda.
Ba’zi manbalarga ko‘ra, hujumlar kamida yana ikki hafta davom etishi kutilmoqda. Boshqa ma’lumotlarga asoslanib, AQSH rasmiylari Eronga qarshi operatsiyani o‘zlashtirish uchun yuz kunlik vaqt talab qilinishi mumkinligini ham muhokama qilib kelmoqda.
Demak, bir tomonda nishonlar tugadi va jarayon tez yakunlanishi haqidagi so‘zlar, ikkinchi tomonda esa uzoq muddatli kurashga tayyorgarlik ko‘rilyabdi. Hozirgi kunda eng muhim savol shundan iboratki, harbiy amaliyat haqiqatan ham tezda tugaydimi yoki u yana ko‘p oylarga cho‘ziladimi.
Buning javobini faqat kelgusi kunlardagi voqealar va qabul qilinishi kutilayotgan yangi qarorlar beradi. Har ikki davlat o‘rtasidagi kelishuv va strategik rejalarning o‘zgarishi xalqaro hamjamiyat uchun katta ahamiyat kasb etadi.
Shuning uchun ham, hozirgi vaziyatni diqqat bilan kuzatib borish va aniq ma’lumotlarga tayanish juda zarur.

Появились новости о том, что президент Соединённых Штатов Дональд Трамп заявил о возможности скорого завершения военной операции против Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам президента, вооружённые силы США очень эффективно работают в этом процессе и уже достигли значительных результатов. По его словам, важные этапы были выполнены даже раньше запланированного первоначально шестинедельного срока.
По информации Трампа, цели для атаки в Иране практически исчерпаны, что позволяет быстро завершить операцию. Однако рассмотрение ситуации с другой стороны также выявляет свои особенности.
За кулисами, то есть в процессе принятия политических и военных решений, существуют разные мнения. Министр обороны Израиля Израэль Кас в заявлении от 11 марта подчеркнул, что конфликт может продолжаться без временных ограничений, то есть столько, сколько потребуется.
Эти слова показывают изменчивость наряду с планами США на быстрое завершение. Различные международные СМИ и аналитики дают разные прогнозы по этому поводу.
По некоторым источникам, атаки ожидаются как минимум ещё две недели. Основываясь на других данных, официальные лица США обсуждают возможность того, что на освоение операции против Ирана может потребоваться сто дней.
Таким образом, с одной стороны, говорят о том, что цели исчерпаны и процесс скоро завершится, а с другой — готовятся к долгосрочной борьбе. В настоящее время самый важный вопрос заключается в том, действительно ли военные действия быстро закончатся или они растянутся на многие месяцы.
Ответ на этот вопрос дадут события ближайших дней и ожидаемые новые решения. Изменения в соглашениях и стратегических планах между двумя странами имеют большое значение для международного сообщества.