Livan va Eron Isroilga misli ko‘rilmagan raketa zarbasi berdi
Oltinchi mart kuni kechqurun Isroil shaharlari uchun haqiqiy sinov kuniga aylandi. Livandagi Hizbulloh harakati va Eron tomonidan yo‘llangan misli ko‘rilmagan raketa zarbalari butun mintaqani ortga qaytmas jarayonlar yoqasiga keltirib qo‘ydi.
Payshanba kuni kech soat yettining o‘nlarida Isroilning shimoliy va markaziy hududlarida havo xavfi sirenalari tinmadi. Hizbulloh guruhi tomonidan uchirilgan qariyb yuz ellikta raketa Hayfa shahri va uning atrofidagi osmonni qoplab oldi.
Isroil mudofaa armiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, hujumlarning asosiy qismi muvaffaqiyatli qaytarilgan. Biroq, Livan guruhi ushbu zarbalarni integratsiyalashgan amaliyotning bir qismi deb atadi.
Hujumlar chekka hududdan besh kilometr ichkaridagi harbiy inshootlar va aholi punktlarini nishonga oldi. Erondan ham ballistik raketalar uchirilgan bo‘lib, Isroil tomoni ushbu snaryadlarning barchasi tutib olinganini bildirdi.
Dastlabki xabarlarga ko‘ra, kamida ikki nafar fuqaro tan jarohati olgan. Mazkur keskinlikning boshlanishiga yigirma sakkiz fevral kuni Amerika Qo‘shma Shtatlari va Isroil tomonidan Eronga qarshi o‘tkazilgan Epik g‘azab operatsiyasi sabab bo‘ldi.
O‘shanda Islom Respublikasining oliy rahbari Ali Xominaiy va boshqa yuqori martabali mulozimlar halok bo‘lgan edi. Hozirgi hujumlar Tehron va uning ittifoqchilari tomonidan mazkur yo‘qotishlarga berilgan javobdir.
Isroil tomoni esa Bayrutdagi o‘n ta shtab-kvartirani yo‘q qildi. Gumanitar inqiroz kuchayib, yarmidan ortiq livanliklar shimolga qochgan.
Isroil armiyasi Livan janubida quruqlik amaliyotini kengaytirdi. Livan hukumatining pozitsiyasi ham kutilmagan o‘zgarishga uchradi.
Qonli to‘qnashuvlar fonida Livan Bosh vaziri Navof Salom keskin bayonot bilan chiqdi. U mamlakat hududida Hizbulloh harakatining faoliyati taqiqlanishi va guruh a’zolari qurolsizlantirilishi shart ekanini ma’lum qildi.
Bu esa Livan ichki siyosatida ham katta o‘zgarishlar bo‘lishidan dalolat beradi. Ho‘rmoz bo‘g‘ozidagi kemalar qatnovi deyarli to‘xtab qolgan.
Dunyo bo‘ylab neft va gaz narxlarining keskin ko‘tarilishi global iqtisodiyot uchun navbatdagi zarba bo‘ldi. Hozirda Isroil shimolida va Tel-Aviv atrofida vaziyat hamon xavfli bo‘lib qolmoqda.
Har ikki tomon ham yangi zarbalarga tayyorgarlik ko‘rayotgani mintaqadagi urush alangasi hali beri o‘chmasligini ko‘rsatmoqda. Sizningcha, Yaqin Sharqdagi ushbu zanjirli reaksiya global urushga aylanib ketishi mumkinmi?

Ситуация в регионе Ближнего Востока достигла крайне опасного уровня. Об этом сообщает Zamin.uz.
Вечером шестого марта для городов Израиля наступил настоящий день испытаний. Беспрецедентные ракетные удары, направленные движением Хезболла в Ливане и Ираном, поставили весь регион на грань необратимых процессов.
В четверг поздно вечером в северных и центральных районах Израиля не прекращались сирены воздушной тревоги. Около ста пятидесяти ракет, выпущенных группировкой Хезболла, покрыли небо над городом Хайфа и его окрестностями.
По данным Армии обороны Израиля, основная часть атак была успешно отражена. Однако ливанская группировка назвала эти удары частью интегрированной операции.
Атаки были направлены на военные объекты и населённые пункты в пяти километрах от приграничной зоны. Также были запущены баллистические ракеты из Ирана, при этом израильская сторона заявила, что все эти снаряды были перехвачены.
По предварительным данным, по меньшей мере два гражданских получили ранения. Началом этого обострения стала операция «Эпический гнев», проведённая 28 февраля Соединёнными Штатами и Израилем против Ирана.
Тогда погибли верховный лидер Исламской Республики Али Хаменеи и другие высокопоставленные чиновники. Текущие атаки являются ответом Тегерана и его союзников на эти потери.
Израильская сторона, в свою очередь, уничтожила десять штаб-квартир в Бейруте. Гуманитарный кризис усилился, более половины ливанцев бежали на север.
Армия Израиля расширила сухопутную операцию на юге Ливана. Позиция ливанского правительства также претерпела неожиданные изменения.
На фоне кровопролитных столкновений премьер-министр Ливана Науф Салем выступил с резким заявлением. Он сообщил, что деятельность движения Хезболла на территории страны должна быть запрещена, а члены группировки — разоружены.
Это свидетельствует о значительных изменениях во внутренней политике Ливана. Судоходство в проливе Ормуз практически остановилось.
Резкий рост цен на нефть и газ по всему миру стал очередным ударом по глобальной экономике. В настоящее время ситуация на севере Израиля и вокруг Тель-Авива остаётся опасной.
Подготовка обеих сторон к новым ударам показывает, что пламя войны в регионе ещё долго не погаснет. Как вы считаете, может ли эта цепная реакция на Ближнем Востоке перерасти в глобальную войну?